WIG zakończył notowania wzrostem o 0,16 proc. Informacje o zmianach w systemie emerytalnym miały też pozytywny wpływ na wyceny papierów skarbowych. W krótkim terminie likwidacja OFE poprawi sytuację budżetu, co przełożyło się na poprawę nastrojów wśród inwestorów. W efekcie rentowność dziesięcioletniego benchmarku spadła o 3 pkt baz. do 2,87 proc. Umocnienie papierów na krótkim końcu krzywej było jeszcze silniejsze – rentowność dwulatki spadła o 8 pkt baz. do 1,57 proc. Prawdopodobnym efektem przedstawionych zmian będzie więc zmniejszenie potrzeb pożyczkowych, co powinno wspierać wycenę krajowego długu.

W tym tygodniu na rynek napłynie ponad 12 mld zł z tytułu odkupu obligacji OK0419 oraz płatności kuponowych. Większość wymagalnych w czwartek papierów znajduje się w posiadaniu krajowych banków i ubezpieczycieli. Na ten dzień Ministerstwo Finansów zaplanowało przetarg obligacji, na którym zaoferuje do 6 mld zł papierów OK0521, PS0424, DS1029 i WS0447 oraz zmiennokuponowych WZ0524 i WZ0528. Popyt krajowych podmiotów powinien utrzymać się na wysokim poziomie również ze względu na płatność pod koniec miesiąca podatku bankowego. Ustawa pozwala krajowym podmiotom zmniejszyć zobowiązanie podatkowe poprzez nabywanie obligacji skarbowych, które są zwolnione z tej daniny. Końcówka kwietnia powinna więc przynieść umocnienie krajowego długu, zwłaszcza papierów krótkoterminowych.

Rentowności na długim końcu krzywej na krajowym rynku poruszały się w zeszłym tygodniu w przeciwnym kierunku niż na rynkach bazowych. Malejące ryzyko przekroczenia przez deficyt poziomu 3 proc. PKB przełożyło się na zawężenie spreadu między polskimi dziesięciolatkami a niemieckim Bundem, który zakończył tydzień na poziomie 0,02 proc. O ile na początku kwietnia różnica rentowności wynosiła ponad 290 pkt baz., o tyle w zeszłym tygodniu spadła poniżej 280 pkt baz., aby w czwartek wrócić do 284 pkt baz. Poprawa nastrojów na rynkach, niewielka płynność w związku ze skróconym tygodniem oraz nadchodzące święta będą sprzyjać zawężeniu spreadu.

Większe zmiany dotyczyły stawek IRS i odzwierciedliły się w przesunięciu całej krzywej w górę, a najmocniej na jej środku i długim końcu, gdzie stawki wzrosły o 7–8 pkt baz. Dziesięcioletni spread asset swap osunął się o 10 pkt baz na koniec zeszłego tygodnia do 43 pkt baz. Do tegorocznego minimum pozostało mu około 13 pkt baz. ¶