Wśród dziesięcioletnich papierów nie ma takich, które od początku roku się umocniły. Najmniej straciły zapadalne w 2032 r. obligacje emitowane przez Litwę, a najwięcej wzrosły rentowności dziesięciolatek Włoch – o prawie 20 pkt baz. Obecnie są one handlowe już po 0,72 proc.

Pomimo wsparcia Europejskiego Banku Centralnego, który w ramach programu PEPP będzie dokonywać dalszych zakupów, aby utrzymać korzystniejsze warunki finansowania w okresie pandemii, rentowności poszły w górę. Rynkowi ciąży bowiem zapowiedź, że maksymalna kwota w ramach PEPP nie musi zostać wykorzystana w pełni. Niemniej jednak niskie stopy procentowe zachęcają państwa do emitowania długu o bardzo długim okresie do wykupu. W ubiegłym tygodniu Francuzi wyemitowali obligacje 50-letnie zapadalne w 2072 r. Popyt na nie przekroczył 75 mld euro, a ostatecznie emisja wyniosła 7 mld euro. Rynek wycenił te obligacje z rentownością 0,593 proc.

Rosnąca liczba zachorowań i dalsze obostrzenia negatywnie wpływają na strefę realną w eurolandzie oraz przyczyniają się do wzrostu zadłużenia i wydatków, aby przeciwdziałać skutkom pandemii. Nominalna wartość długu publicznego Francji (2,674 bln euro) przekroczyła w 2020 r. wartość długu Włoch (2,583 bln euro). W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. francuski dług wzrósł o 294 mld euro, a więc najwięcej w całej strefie euro. Komisja Europejska szacuje, że na koniec 2020 r. dług publiczny Francji osiągnie 115,9 proc. PKB, podczas gdy w 2019 r. było to 98,1 proc. Pomimo tak znaczącego wzrostu zadłużenia różnica rentowności dziesięciolatek francuskich względem niemieckich pozostaje na stabilnym poziomie. Na początku tego roku spread ten spadł poniżej 20 pkt baz. po raz pierwszy od stycznia 2015 r. Obecnie dziesięcioletnie papiery skarbowe Francji kwotowane są blisko minus 0,3 proc.

Koszty finansowania długu są kluczem do walki z kryzysem pandemicznym zwłaszcza w przypadku krajów południa Europy. Zakupy obligacji rządowych przez EBC pozwalają na ograniczenie wzrostu kosztu finansowania, który w normalnych czasach byłby skutkiem tak znaczącego przyrostu zadłużenia. Co więcej, utrzymanie przystępnych cen rządowych obligacji umożliwi rządom wsparcie przedsiębiorstw i pracowników, którzy ucierpieli wskutek pandemii. Według Eurostatu dług publiczny Włoch na koniec III kwartału wyniósł 154,2 proc. PKB, a Grecji aż 199,9 proc. PKB. Jednak dzięki programowi skupu różnica rentowności ich dziesięcioletnich obligacji wobec bunda wynosi ok. 120 pkt baz. i znajduje się znacząco poniżej 20-letnich średnich. ¶