Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja – i ta obliczana administracyjnie, i ta obserwowana na co dzień w sklepach, na placach budowlanych, na rynku pracy i w zakładach fryzjerskich – stała się jednym z głównych tematów rozmów towarzyskich i rozważań ekonomistów. Na rynku akcji, tak nagły wzrost zainteresowania tematem ze strony mediów, polityków i domorosłych inwestorów oznacza zwykle przesilenie i rychłą zmianę trendu. Z inflacją niekoniecznie musi być podobnie, bo im więcej o inflacji się mówi, tym bardziej wzrost cen utrwala się w świadomości konsumentów i staje się samosprawdzającą przepowiednią. Mimo to w kolejnej projekcji inflacyjnej NBP znów przedstawia scenariusz, w którym przyszła inflacja jest zarazem i wyższa niż w poprzedniej projekcji sprzed zaledwie kilku miesięcy, i niższa niż obecnie. Mówiąc krótko – analitycy prezentują urzędowy optymizm. Tym razem jednak mogą mieć rację – ceny paliw i energii zawędrowały na tyle wysoko, że wpływają już na zmniejszenie popytu (Europa „odpala" elektrownie węglowe, skoro gaz jest rekordowo drogi), a wzrost wydatków podstawowych (utrzymanie mieszkania, żywność) oznacza mniejszy popyt na inne dobra czy usługi, a więc stabilizację ich cen.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W strukturze posiadaczy skarbowych papierów wartościowych zagraniczne podmioty odgrywają coraz mniejszą rolę. Ich miejsce wypełniają krajowi inwestorzy instytucjonalni i indywidualni.
Zagraniczne fundusze, po sporych zakupach na początku roku, trzeci miesiąc z rzędu zredukowały zaangażowanie w polskie papiery skarbowe. Rynek pozostaje jednak chłonny dzięki krajowym inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym. Pytanie, jak długo.
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.