Obligacje

Mocne bilanse deweloperów ochronią ich przed podwyżkami stóp

Wskaźniki zadłużenia wyliczone na koniec czerwca znalazły się na nieco wyższych poziomach niż rok wcześniej, ale bilansom deweloperów trudno zarzucić nadmierne zlewarowanie, nawet w pojedynczych przypadkach.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Dziewięciu na dwudziestu uwzględnionych w zestawieniu deweloperów mieszkaniowych zwiększyło wskaźnik zadłużenia netto względem kapitału własnego w ostatnich 12 miesiącach zakończonych w czerwcu. Choć równocześnie ponad połowa monitorowanych firm zmniejszyła zadłużenie, to średnio wskaźnik jest wyższy niż rok wcześniej (0,42x wobec 0,40x przed rokiem). Jednak trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach wskaźniki zadłużenia osiągnęły wartości tak niskie, że możliwości dalszego spadku są ograniczone, osiągnięcie zaś pozycji „ujemny dług netto" wyłącza daną spółkę ze średniej. Stąd mimo delikatnego wzrostu kondycję deweloperów mieszkaniowych można określić mianem doskonałej, co zresztą nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto w miarę regularnie czyta doniesienia o popycie na rynku mieszkaniowym.

A jeśli przyjdzie kryzys?

Pytaniem, które zadaje sobie część inwestorów, nie jest jednak bieżąca ocena kondycji deweloperów, ale raczej to, co może ich czekać później, szczególnie gdyby doszło do rozwoju niekorzystnego scenariusza. W końcu zerowe stopy procentowe będą musiały zostać podniesione przy obecnym poziomie inflacji, co wpłynie na wysokość kosztów odsetkowych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.