Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dziewięciu na dwudziestu uwzględnionych w zestawieniu deweloperów mieszkaniowych zwiększyło wskaźnik zadłużenia netto względem kapitału własnego w ostatnich 12 miesiącach zakończonych w czerwcu. Choć równocześnie ponad połowa monitorowanych firm zmniejszyła zadłużenie, to średnio wskaźnik jest wyższy niż rok wcześniej (0,42x wobec 0,40x przed rokiem). Jednak trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach wskaźniki zadłużenia osiągnęły wartości tak niskie, że możliwości dalszego spadku są ograniczone, osiągnięcie zaś pozycji „ujemny dług netto" wyłącza daną spółkę ze średniej. Stąd mimo delikatnego wzrostu kondycję deweloperów mieszkaniowych można określić mianem doskonałej, co zresztą nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, kto w miarę regularnie czyta doniesienia o popycie na rynku mieszkaniowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?
Potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być nadal spory. Mimo dużych potrzeb pożyczkowych nabywców nie brakuje.
W przyszłym tygodniu zapadają obligacje o wartości 30 mln zł. Wyceny papierów dewelopera na Cataliście poprawiły się, choć zapadające najpóźniej obligacje są notowane z wciąż dużym dyskontem.