Obligacje: Ile można zarobić na inflacji?

Od maja 2020 r. warunki emisji obligacji wszystkich typów obligacji oszczędnościowych uległy zmianie na gorsze dla ich nabywców, ale – jak widać – nie ostudziło to zapędów kupujących.

Publikacja: 08.03.2021 05:00

Obligacje: Ile można zarobić na inflacji?

Foto: Adobestock

Inwestorzy, którzy chcieliby włączyć obligacje antyinflacyjne do portfeli, powinni pamiętać, że ich oprocentowanie w pierwszym roku jest stałe i wynosi 1,3 proc. dla papierów czteroletnich i 1,7 proc. dla obligacji dziesięcioletnich.

Dopiero w kolejnym roku odsetkowym oprocentowanie będzie naliczane według wzoru inflacja plus 0,75 pkt proc. marży (obligacje czteroletnie) lub inflacja plus 1 pkt proc. (papiery dziesięcioletnie). Trzeba też pamiętać, że wysokość oprocentowania ustalana jest na podstawie znanych już oficjalnych statystyk GUS. Dla przykładu – obligacje kupione w marcu wejdą w nowy okres odsetkowy w marcu 2022 r., a do ustalenia oprocentowania brana będzie pod uwagę wysokość inflacji w styczniu 2022 r., którą GUS ogłosi w lutym przyszłego roku. Z tego powodu warto rozłożyć zakupy obligacji na kilka różnych miesięcy – pozwoli to uśrednić wynik i uniezależnić go od jednorazowych wahań. Niemniej początek roku zwykle jest dobrym okresem dla inflacji – w życie wchodzą nowe podatki i opłaty np. za media, których dostawa częściej drożeje, niż tanieje.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dzień wykupu obligacji w Ghelamco. Spółka wydała komunikat
Obligacje
Obligacje Ghelamco wyceniane coraz lepiej. To już koniec obaw?
Obligacje
Debiutują obligacje Żabki warte miliard. Warto zainwestować?
Obligacje
Ghelamco wypłaciło odsetki, wyceny obligacji na Catalyst coraz lepsze
Obligacje
Na które obligacje postawić przy spadającej inflacji?
Obligacje
Rekordu nie ma, ale popyt na obligacje pozostaje duży