Medycyna i zdrowie

Urteste o krok od debiutu

Innowacyjna spółka, specjalizująca się w tworzeniu technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju, w środę 27 października zadebiutuje na rynku NewConnect.

Grzegorz Stefański, współzałożyciel i prezes Urteste

Foto: materiały prasowe

- W najbliższych dniach dołączymy do grona spółek notowanych na rynku NewConnect. Kolejnym naszym celem będzie przejście na główny rynek GPW – zapowiada Grzegorz Stefański, współzałożyciel i prezes Urteste. W ramach oferty publicznej Urteste pozyskało od inwestorów 9,52 mln zł, sprzedając swoje akcje po 100 zł za sztukę. Pozyskane środki spółka planuje przeznaczyć głównie na prace badawczo-rozwojowe, ochronę patentową testów oraz wyposażenie nowego laboratorium. Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania z próbek moczu chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Jej model biznesowy zakłada sprzedaż technologii lub udzielenie wyłącznej licencji dużemu międzynarodowemu graczowi rynkowemu. Z wcześniejszych zapowiedzi zarządu wynika, że spółka spodziewa się komercjalizacji swoich najbardziej zaawansowanych projektów w perspektywie dwóch–trzech lat.

- Choroby onkologiczne są ogromnym problemem zdrowotnym w dzisiejszym świecie – drugą najczęstszą przyczyną śmierci w naszej populacji. Co ważne, na świecie rośnie nacisk na inwestycje we wczesną diagnostykę, ponieważ stanowi ona jeden z najważniejszych elementów w procesie poprawy rokowania i wskaźników przeżywalności w chorobach nowotworowych. Powszechnie wiadomo, że wczesna terapia daje dużo lepsze efekty nie tylko kliniczne, ale i ekonomiczne - jest wielokrotnie tańsza niż leczenie zaawansowanych stadiów choroby. Rozwijana przez nas technologia idealnie wpisuje się w ten pożądany trend – podkreśla Stefański.

Prowadzone przez Urteste prace badawczo-rozwojowe skoncentrowane są na trzech projektach. Najbardziej zaawansowanymi są Panuri oraz Easy-Test. Celem pierwszego projektu jest opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka trzustki, zaś celem projektu Easy-Test jest opracowanie testu stosowanego w diagnostyce raka prostaty. Celem trzeciego projektu jest opracowanie testów diagnostycznych dla 13 typów nowotworów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.