Medycyna i zdrowie

Branża legalnej marihuany już rozpalona. Boom wciąż przed nią

Nowa branża się rozpędza, a dotychczasowe debiuty na NewConnect czy emisje crowdinvestingowe to ledwie preludium.

Rynek medycznej marihuany w Polsce w 2028 r. będzie wart 2 mld euro.

Foto: materiały prasowe

Na rynku konopnym ruszył czas zbiorów (żniwa są w okresie wrzesień–październik), z ich oceną będzie trzeba jeszcze poczekać. Ale już nie od dziś wiadomo, że ten sektor jest jednym z najszybciej rozwijających się – firma konsultingowa Augur Associates szacuje, że jego wartość do 2028 r. wzrośnie globalnie do 300 mld euro. Według prognoz nad Wisłą za siedem lat sięgnie nawet ponad 4 mld euro. Wszystko to za sprawą niezwykle szerokiego wachlarza zastosowań i wyjątkowych właściwości tej unikalnej rośliny. Eksperci podkreślają, że konopie – oprócz użytku rekreacyjnego – znajdują swoje zastosowanie w medycynie, produkcji kosmetyków czy tekstyliów (uznawane są za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów).

Już teraz branża „cannabis" w Polsce jest główną siłą napędową dynamicznie rosnącego rynku udziałowego finansowania społecznościowego (equity crowdfunding). Spółek z tego sektora szybko przybywa również na parkiecie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.