Medycyna i zdrowie

Wyprzedaż akcji Mercatora

Na akcjach spółki dominuje dziś podaż. Kurs spada przy wysokich obrotach. Jest najniżej od lipca zeszłego roku.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

We wtorek po godz. 13 za akcję spółki Mercator Medical trzeba zapłacić niespełna 147 zł po spadku notowań o 7,7 proc. Za nami dopiero połowa sesji, a właściciela zmieniły już akcje o wartości rzędu 40 mln zł. To daje spółce wysokie siódme miejsce w zestawieniu firm z najwyższymi obrotami podczas dzisiejszej sesji. Obrót akcjami Mercatora jest obecnie wyższy niż np. obrót na PKO BP.

Grupa Mercator nie podawała dziś żadnych informacji, które mogłyby uzasadniać tę przecenę. Warto natomiast odnotować, że jutro na rynek ma trafić raport za I półrocze 2021 r. Kilka dni temu zarząd obniżył szacunki dotyczące wyników za II kwartał. Według nowych, przychody ze sprzedaży za ten okres wyniosły 535,7 mln zł, EBITDA 118,4 mln zł, a zysk netto około 113,8 mln zł. W połowie lipca spółka szacowała, że było to odpowiednio: 535,5 mln zł, 164,7 mln zł oraz 146,6 mln zł. Zmiana jest efektem zwiększenia odpisów aktualizujących wartość zapasów. W II kwartale odpis na zapasy obciążył wynik EBITDA kwotą 83,3 mln zł, a wynik netto kwotą 67,1 mln zł.

Kurs Mercatora w 2020 r. mocno poszedł w górę, notując maksimum jesienią na poziomie ponad 700 zł. Od tego czasu dominuje podaż. Dziś kurs jest najniżej od lipca 2020 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.