Medycyna i zdrowie

Mercator Medical z urealnioną wyceną

W ciągu siedmiu sesji kapitalizacja spółki stopniała o niemal jedną czwartą. Jakie są perspektywy dla biznesu grupy na najbliższe miesiące?

Wiesław Żyznowski jest prezesem i akcjonariuszem spółki Mercator Medical. Od kilku tygodni wchodzi ona w skład WIG20. Jej kapitalizacja sięga 3 mld zł.

Foto: materiały prasowe

Od maksimum, zanotowanego jesienią zeszłego roku, kurs Mercatora spadł o ponad połowę. W ostatnich dniach obserwujemy mocną wyprzedaż: środa była siódmą z rzędu spadkową sesją. Kurs tracił kilkanaście procent. Po południu wynosił 273 zł. Do aktualnej ceny docelowej, wyznaczonej przez DM BOŚ, kursowi brakuje 28 proc.

Rynek czeka na informacje o rozpoczęciu skupu akcji (wzbudził dużo emocji, ma być alternatywą dla dywidendy). Został we wtorek uchwalony przez walne zgromadzenie. Na skup zostanie przeznaczony zeszłoroczny zysk jednostkowy, czyli 312 mln zł. Cena skupu ma nie być niższa niż 500 zł i wyższa niż 770 zł.

Jakie będą marże...

Środowa przecena była reakcją na publikację szacunkowych wyników za I kwartał. Producent rękawic jednorazowych zarobił na czysto ponad 287 mln zł wobec 20,6 mln zł w analogicznym okresie 2020 r. Jednak w ujęciu kwartał do kwartału zarobek spadł. Był też niższy od oczekiwań rynku. Z kolei EBITDA w I kwartale 2021 r. wyniosła 302,8 mln zł wobec 35,3 mln zł w I kwartale 2020 r. i wobec 405,4 mln zł w rekordowym IV kwartale 2020 r.

Foto: GG Parkiet

Witold Kruszewski, członek zarządu ds. finansowych Mercatora, podkreśla, że już od jesieni minionego roku spółka sygnalizowała, że w ślad za oczekiwanym wzrostem podaży mogą nastąpić rynkowe spadki cen rękawic. Pierwsze oznaki tego zjawiska nastąpiły już w marcu – na rynku rękawic winylowych i z lateksu naturalnego. Zarząd spodziewa się dalszej presji cenowej w obecnym kwartale.

– Ceny rękawic w dystrybucji mogą się obniżać w kolejnych kwartałach, ale na razie ten spadek cen jest łagodny i wynosi „dolne" kilka procent – poinformował Kruszewski podczas środowej konferencji. Spółka liczy, że z końcem lockdownu pojawi się popyt ze strony zamkniętych obecnie sektorów, co powinno ustabilizować ceny. Jednocześnie zarząd podkreśla, że segment produkcji zachowuje się bardzo dobrze.

– Dwie trzecie produkcji aż do I kwartału 2022 roku jest już sprzedane po bardzo dobrych cenach stałych i to będzie stabilizowało wyniki grupy. Spodziewamy się, że dobra passa dla segmentu produkcyjnego potrwa przez większą część 2021 r. – mówi Kruszewski.

...i co z nowym biznesem

Mercator zapowiadał, że zamierza wejść w nowy biznes. Podtrzymuje ten plan.

– Chcemy powołać nową, ale mocno synergiczną działalność i ogłosimy to niedługo, może w ciągu dwóch, trzech tygodni – mówi prezes i akcjonariusz Mercatora, Wiesław Żyznowski. Sygnalizuje też, że na horyzoncie są przejęcia.

– Prowadzimy aktualnie intensywny proces „zarzucania sieci". Mamy bardzo skonkretyzowane kryteria dotyczące tego, jakie obiekty w Europie i poza nią by nas interesowały. Jesteśmy w trakcie intensywnych poszukiwań i wstępnych rozmów – mówi prezes Mercatora. Na koniec marca 2021 r. grupa dysponowała kwotą 663,4 mln zł gotówki netto oraz innych aktywów finansowych.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.