Medycyna i zdrowie

Biomed-Lublin: Rozbudowa mocy

W piątkowe popołudnie walory Biomedu Lublin drożały o 2,8 proc., do 1,48 zł. Tym samym były najdroższe od połowy 2016 r. W 2017 r. akcje lubelskiego producenta leków podrożały o blisko 30 proc.
Foto: 123rf

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w spółce wiele się zmieniło. W czerwcu prezesem został Marcin Piróg, który w przeszłości kierował m.in. PLL LOT. Do największych osiągnięć Biomedu w 2017 r. należy zaliczyć sprzedaż Polpharmie za 17 mln zł netto praw do marki Lakcid, pod którą sprzedawane są probiotyki. W ciągu najbliższych pięciu lat Biomed będzie wytwarzał Lakcid i dostarczał go Polpharmie w wynegocjowanych cenach. 11,3 mln zł zostało przeznaczone na spłatę I raty zobowiązań wobec PARP.

W III kwartale widoczna była również poprawa wyników finansowych. W tym okresie Biomed miał 53 tys. zysku netto i 1 mln zysku operacyjnego. Był to od dłuższego czasu pierwszy kwartał na plusie. Zarząd przewiduje, że pozytywna tendencja będzie widoczna również w najbliższych kwartałach.

Priorytetowym celem na 2018 r. jest rozbudowa mocy produkcyjnych leków, na które popyt przekracza znacznie obecne możliwości spółki. – Mówimy tu głównie o Onko BGC (lek na raka pęcherza), gdzie moce zwiększymy trzykrotnie – do 36 tys. opakowań na rok. Rozbudowujemy też wydział Distreptazy (lek na hemoroidy oraz zapalenie przydatków) z 600 tys. do 1,2 mln opakowań na rok. Inwestycje te pochłoną zaledwie 1,2 mln zł, a przyniosą znaczną poprawę rentowności – mówi Marcin Piróg. W I kwartale spółka planuje przedstawić strategię rozwoju.


Wideo komentarz