Medycyna i zdrowie

Master Pharm odczuwa skutki pandemii

Producent suplementów diety po trzech kwartałach zanotował 42,8 mln zł przychodów wobec 50,7 mln zł rok do roku. W tym samym okresie spadł również zysk netto — z 6,9 mln zł do 5,2 mln zł.  
Spadek przychodów związany był w dużym stopniu z nieuwzględnieniem danych spółki zależnej Avet Pharma sprzedanej przez Master Pharm w grudniu 2019 r. Na dynamikę sprzedaży oraz spadek pozycji wynikowych wpłynął również odnotowany w III kw. niższy poziom zamówień usług produkcji kontraktowej. Jak twierdzi zarząd,  powinien on zostać zrekompensowany w przyszłych kwartałach.

- Niepewność związana z rozwojem epidemii wpłynęła na odraczanie decyzji zakupowych części klientów, jednak już pod koniec III kwartału sytuacja zaczęła się odwracać i obecnie obserwujemy gwałtowny wzrost zamówień, w szczególności na produkty typowe dla sezonu jesienno-zimowego, związane z odpornością. Obecna wysoka aktywność klientów będzie uwidaczniać się w naszych wynikach, jednak ze względu na specyfikę produkcji kontraktowej, dopiero w pierwszych miesiącach 2021 r. – wyjaśnił Jacek Franasik, prezes zarządu Master Pharm.

Od początku roku Master Pharm realizuje strategię skupioną w pełni na rozwoju w obszarze produkcji kontraktowej suplementów diety. Do połowy 2021 r. spółka ma zakończyć szereg inwestycji związanych ze zwiększeniem możliwości produkcyjnych w określonych formach produktowych. Łączna wartość inwestycji to 6 mln zł.

- W naszej ocenie branża suplementów diety nie jest w istotnym stopniu narażona na spadek popytu i mimo obecnej sytuacji epidemicznej w dalszym ciągu będzie się dynamicznie rozwijać. Już dziś nasz zakład w Łodzi ma w pełni zagospodarowane moce produkcyjne do końca czerwca 2021 r. Musimy być odpowiednio przygotowani na wyższe wolumeny zamówień – dodaje prezes.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.