Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pakiet infrastrukturalny ma być sfinansowany m.in. dzięki lepszej ściągalności podatków. W projekcie ustawy znalazł się więc artykuł mówiący, że firmy obracające kryptowalutami będą musiały przekazywać dane o swoich klientach do IRS, czyli amerykańskiej policji skarbowej. Ustawodawcy przyjęli jednak bardzo szeroką definicję brokera kryptowalutowego. Za brokerów uznają oni każdą osobę lub instytucję, która zapewnia jakąkolwiek usługę wpływającą na transfer aktywów cyfrowych na rzecz innych osób. Nowe obowiązki podatkowe mogą więc być nałożone na osoby wydobywające kryptowaluty czy nawet na producentów oprogramowania wykorzystywanego w transferze wirtualnych walut. Trzech republikańskich i dwóch demokratycznych senatorów zgłosiło poprawkę wyłączającą z definicji brokera osoby wydobywające bitcoiny oraz twórców oprogramowania. W trakcie negocjacji nad kompromisową treścią ustawy nie została ona jednak przyjęta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej hossie bitcoin miał trzy fale wzrostowe i każda przebijała wcześniejsze szczyty mniej więcej o 50 proc. Przy tej analogii kurs może zawędrować mniej więcej na 160 tys. dolarów - Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami w Superfund TFI.
Tajemniczy twórca bitcoina, czyli osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, mogłaby obecnie zająć 11. miejsce w rankingu globalnych miliarderów „Forbesa”. Jego majątek sięgał w poniedziałek 128,9 mld USD. Stał się on większy od majątku Michaela Della, prezesa firmy Dell Technologies, dysponującego aktywami wartymi 125,3 mld USD.
Duży popyt ze strony ETF-ów przyczynił się do tego, że notowania najpopularniejszej kryptowaluty przebiły poziom 123 tys. dolarów. Wzrostom wyraźnie sprzyja to, że Kongres USA wziął się do prac nad ustawami, które uczynią regulacje jaśniejszymi.
Notowania bitcoina przebiły poziom 120 tys. dolarów i ustanowiły nowy rekord. Pomogły w tym duże napływy do bitcoinowych ETF-ów.
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.