Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pakiet infrastrukturalny ma być sfinansowany m.in. dzięki lepszej ściągalności podatków. W projekcie ustawy znalazł się więc artykuł mówiący, że firmy obracające kryptowalutami będą musiały przekazywać dane o swoich klientach do IRS, czyli amerykańskiej policji skarbowej. Ustawodawcy przyjęli jednak bardzo szeroką definicję brokera kryptowalutowego. Za brokerów uznają oni każdą osobę lub instytucję, która zapewnia jakąkolwiek usługę wpływającą na transfer aktywów cyfrowych na rzecz innych osób. Nowe obowiązki podatkowe mogą więc być nałożone na osoby wydobywające kryptowaluty czy nawet na producentów oprogramowania wykorzystywanego w transferze wirtualnych walut. Trzech republikańskich i dwóch demokratycznych senatorów zgłosiło poprawkę wyłączającą z definicji brokera osoby wydobywające bitcoiny oraz twórców oprogramowania. W trakcie negocjacji nad kompromisową treścią ustawy nie została ona jednak przyjęta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.