Kryptowaluty

Kryptowaluty w kłopotach

Bitcoin odrabia straty, wspinając się powyżej 31 000 USD, gdy kryptowaluty odbijają się po wyprzedaży.
Foto: Adobestock

Bitcoin i inne kryptowaluty odbiły się w środę po ostrej wyprzedaży, a największa cyfrowa waluta na świecie wzrosła powyżej 30 000 dolarów. Według danych Coin Metrics cena bitcoina wzrosła o 6 proc. w ciągu ostatnich 24 godzin, do 31 526 USD o 7:45 czasu wschodniego. Mniejsze kryptowaluty ether i XRP również odbiły, odpowiednio o około 9 proc. i 6 proc.

Rynek krypto dotknęła we wtorek znaczna wyprzedaż, a bitcoin spadł poniżej 30 000 USD po raz pierwszy od 22 czerwca. Nastąpiło to po wiadomości, że prokurator generalny New Jersey wydał decyzję o zaprzestaniu działalności firmie BlockFi, pożyczającej kryptowaluty, nakazując jej zaprzestanie oferowania oprocentowanych kont.

Powód ruchu w górę w środę nie był jasny. Kryptowaluty często podlegają silnym wahaniom cen. Na przykład bitcoin osiągnął najwyższy w historii poziom prawie 65 000 USD w kwietniu, po czym w kolejnych miesiącach spadł o połowę. Vijay Ayyar, szef Azji i Pacyfiku na giełdzie kryptowalut Luno powiedział, że środowy ruch cen był prawdopodobnie „odbiciem martwego kota", w którym zasób na krótko odzyskuje siły po długotrwałym spadku, po czym nadal spada. O ile bitcoin nie wzrośnie powyżej 32 000-33 000 USD, Ayyar spodziewa się dalszych spadków, przy czym kryptowaluta może spaść nawet do 24 000-25 000 USD. - Wczoraj wieczorem widzieliśmy również wzrosty na szerokim rynku i myślę, że kryptowaluty po prostu grają na tym – powiedział Ayyar w rozmowie z CNBC. - Ogólnie rzecz biorąc, w tej chwili istnieje wiele czynników makro obciążających aktywa obarczone ryzykiem – obawy o inflację, Covid, a w przypadku kryptowalut bardziej konkretne obawy, takie jak znacznie większy nadzór regulacyjny - dodał.

Kryptowaluty mają tendencję spadkową w związku z rosnącymi atakami na branżę ze strony organów regulacyjnych na całym świecie. W Chinach władze starały się stłumić wydobycie kryptowalut, proces, który weryfikuje transakcje i produkuje nowe monety. Tymczasem Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, stoi w obliczu rosnącej presji ze strony regulatorów w Wielkiej Brytanii, Włoszech i innych krajach.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.