Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze sześć miesięcy temu za najbardziej popularną kryptowalutę płacono 3130 USD. W środę, w szczytowym momencie, wycena na giełdzie Coinbase sięgała już 13 868 USD. To najwyższy poziom od stycznia 2018 r. Wrócił „stary, dobry" bitcoin, który w ciągu doby potrafi podrożeć o 20 proc., by następnego dnia w kilka godzin oddać cały ten dorobek. Wszyscy zadają sobie teraz jedno pytanie – czy czeka nas powtórka z historii i kurs wyznaczy w średnioterminowej perspektywie nowe rekordy cen?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta, ustanowił nowy rekord. Po raz pierwszy w historii jego notowania przekroczyły poziom 112 tys. dolarów.
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.