REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Wykres, który zapowiada, że hossa na rynku bitcoina zacznie się od maja

Historia tytułowej kryptowaluty, choć krótka, pokazuje optymistyczną zależność między zmniejszeniem nagrody dla górników a kursem. Pierwsze koreluje ze wzrostem drugiego.
Foto: AFP

Bessa na rynku kryptowalut trwa już ponad rok. Czynniki natury fundamentalnej, jak na przykład zapowiedzi nowej platformy handlowej Bakkt i usługi depozytowej Fidelity, nie spowodowały zmiany trendu. Ale rynek z nadzieją patrzy na inną kwestię, a mianowicie na tzw. halwing. Jest to zmniejszenie ilości bitcoinów, które górnicy dostają za kopanie. Inwestorzy wierzą, że zadziała czysta ekonomia – mniejsza podaż, wyższe ceny. Historia pokazuje, że coś jest na rzeczy...

Kontrola podaży

Na początek słów kilka o samym halwingu. Otóż Satoshi Nakamoto, uznawany za twórcę bitcoina, umieścił w kodzie źródłowym tej kryptowaluty pewien warunek, który ma zagwarantować stałą, docelową jej podaż na poziomie 21 mln sztuk. Ów warunek mówi, że co 210 000 bloków w łańcuchu nagroda dla górników ma być zmniejszana o połowę. Przypominam bowiem, że ten kto wykopie blok (czyli rozwiąże kryptograficzną zagadkę i dzięki temu dołączy do łańcucha kolejny blok zawierający zapis transakcji za ostatnie 10 minut), dostaje za swoją pracę wynagrodzenie w postaci bitcoinów (taki system motywacyjny). Ponieważ sieć działa tak, że średnio co 10 minut powstaje nowy blok, to można oszacować, że mniej więcej co cztery lata dochodzi do zmniejszenia wielkości nagrody. I tak faktycznie się dzieje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA