REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Kongres Parkietu

Inwestorzy spodziewają się hossy. Czy mają do tego prawo?

Nad warszawski rynek akcji nadciągnął ostatnio optymistyczny front. Na wykresach widać go niezbyt wyraźnie, ale zdecydowanie mocno czuć w ankietach.

Pod koniec października amerykański indeks S&P 500 przekroczył poziom 3000 pkt i od tego momentu regularnie ustanawia nowe, historyczne maksima. Od początku roku jego kurs wzrósł już o 24,5 proc. Jeśli taki wynik się utrzyma do końca grudnia, rok 2019 będzie najlepszym rokiem dla Wall Street od 2013 r.

Foto: AFP

Opublikowany w ubiegły czwartek indeks nastrojów SII pokazał, że nastroje krajowych inwestorów indywidualnych osiągnęły poziom najwyższy od ponad 2,5 roku. Oznacza to, że spodziewają się oni zwyżek w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy (tak odpowiedziało 59,7 proc. osób, 22 proc. oczekuje trendu bocznego, a 18,3 proc. spadkowego).

Zbieżna z tymi wynikami jest ostatnia ankieta „Parkietu". Wynika z niej, że 61 proc. odwiedzających parkiet.com i nasze kanały w mediach społecznościowych spodziewa się zwyżek indeksu WIG w perspektywie roku. Dodajmy jeszcze, że na kanale Parkiet TV na YouTubie do najchętniej oglądanych w październiku i listopadzie filmów należą te, które w tytule mają słowo „hossa". Czy ta ostatnia faktycznie nadchodzi?

Oczekiwania vs rzeczywistość

Mawiają, że „tłum ma wiele głów, ale nie ma mózgu". W tym kontekście wyników ankiet nie należy traktować jako czynnika sprawczego, który gwarantuje materializację zawartych tam oczekiwań. Raczej należy zastanowić się nad tym, czy te oczekiwania są racjonalne w obliczu tego, co dzieje się na i wokół warszawskiego parkietu.

Czynniki lokalne, które mają przełożenie głównie na segment małych i średnich spółek, trudno uznać za nad wyraz pozytywne. Po pierwsze bowiem według ostatnich danych GUS roczna dynamika PKB Polski wyniosła w III kwartale 3,9 proc., co jest najgorszym wynikiem od 2016 r. Po drugie sporym znakiem zapytania jest wpływ reformy emerytalnej na wyceny. Z jednej strony mamy likwidację OFE i niewiadomą dotyczącą tego, ile osób zostanie w IKE, a ile przeniesie się do ZUS. Im bardziej realia okażą się oddalone od szacunków rządu, tym większe ryzyko, że GPW zaleje dodatkowa podaż akcji. Z drugiej strony jest projekt pracowniczych planów kapitałowych, z którym wielu analityków wiąże ogromne nadzieje. Oczekuje się bowiem, że akcji w funduszach PPK będzie na tyle dużo, że podreperuje to płynność przy Książęcej i podniesie szorujące pod dnie wyceny wielu spółek. Szkopuł w tym, że nadal nie wiadomo, ilu pracowników po pierwszym etapie wdrożenia PPK zdecydowało się pozostać w programie. Po trzecie wciąż kulą u nogi GPW jest sektor bankowy. Jego przedstawiciele pozostają pod presją wyroków TSUE i pod znakiem zapytania stoi to, jak orzeczenia będą przekładać się na wyniki finansowe.

Nie jest dobrze. Oczekiwania kontra rzeczywistość zdają się tu przegrywać 0 do 3. Trzeba jednak pamiętać, że skoro zrobiliśmy tu powyższą wyliczankę, to inwestorzy prawdopodobnie też zdają sobie sprawę z istnienia wymienionych czynników ryzyka. To wszystko może być więc już w cenach. Na korzyść tego wniosku przemawia fakt, że na GPW jest relatywnie tanio. Wskaźnik P/E dla WIG jest w okolicy dołka z przełomu lat 2011/2012. Od początku roku do połowy listopada WIG zyskał zaledwie 2 proc., sWIG80 – 9,9 proc., a WIG20 i mWIG40 spadły o 2,8 proc. Dla porównania – indeks MSCI EM, a więc grupujący inne rynki wschodzące, zyskał w tym roku prawie 9 proc. Mamy więc co nadrabiać.

Gdzie ten zagraniczny kapitał?

Foto: GG Parkiet

Niestety, bez kapitału o rynku byka na GPW możemy zapomnieć. W ostatnich miesiącach coraz częściej zdarzają się sesje, podczas których wartość obrotów na naszym parkiecie z trudem przekracza 500–600 mln zł, a jeśli już tak się dzieje, to zazwyczaj połowa tej kwoty przypada na kilka spółek z WIG20. Ewidentnie brakuje popytu, przede wszystkim zagranicznego. By się pojawił, musi wzrosnąć apetyt na ryzyko. Determinantem tego ostatniego jest geopolityka, a konkretnie – relacje Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem. Ich ostatnie ocieplenie zapewniło nam „jesienną hossę", ale wszyscy wiemy, że wystarczy jeden tweet lub jeden telefon, by nastroje zmieniły się o 180 stopni. Do tego dochodzą jeszcze fale protestów w Hongkongu, Katalonii, Chile i Boliwii, które globalnego apetytu na ryzyko z pewnością nie zaostrzają. Jakby tego było mało – z tyłu głowy jest kwestia impeachmentu Donalda Trumpa, a także IPO Aramco, które zmieni układ wag w koszyku MSCI EM z niekorzyścią dla Polski.

Czy w takich okolicznościach hossa na GPW w perspektywie 6–12 miesięcy jest realna? Jeśli tak, to w jakich segmentach spółek szukać atrakcyjnych stóp zwrotu? A jeśli nie, to jak zdywersyfikować portfel, by te stopy osiągnąć? Stawiać na akcje zagraniczne, waluty, kruszce, a może na bitcoina? Na te pytania warto szukać odpowiedzi.

Mistrzowie inwestowania, czyli „Loża Parkietu" na żywo

Jeden z kongresowych paneli zatytułowaliśmy „Mistrzowie inwestowania – pomysły na zyski na najbliższe miesiące i kwartały".

Foto: GG Parkiet

Wezmą w nim udział: Wojciech Białek, Krzysztof Borowski oraz Sobiesław Kozłowski, czyli eksperci polskiego rynku kapitałowego występujący regularnie w naszym cyklicznym programie „Loża Parkietu". Jak co miesiąc będziemy dyskutować o najważniejszych rynkowych wydarzeniach ostatnich tygodni. Zapytamy naszych gości o to, co ich zdaniem miało największy wpływ na polski i zagraniczne rynki akcji w listopadzie. Omówimy zarówno pozytywne, jaki i negatywne zaskoczenia miesiąca. Tradycyjnie spróbujemy też nakreślić możliwe scenariusze na najbliższe tygodnie. Zapytamy się naszych gości, gdzie widzą kluczowe czynniki ryzyka, które mogą szkodzić notowaniom akcji. Zastanowimy się także nad pozytywnymi sygnałami, które dają nadzieje na kontynuację jesiennego odbicia widocznego na giełdowych parkietach. Analizując ten bilans czynników ryzyka i szans, postaramy się określić, które aktywa mogą zyskiwać, a które są narażone na spadek wyceny. Panel „Mistrzowie inwestowania..." zaczyna się o godzinie 11.10. Kto nie pojawi się na Kongresie „Parkietu", poniedziałkową dyskusję, tak jak każdy dotychczasowy odcinek „Loży Parkietu", będzie mógł zobaczyć na naszym kanale na YouTubie. Wszystkie nagrania z Kongresu udostępnimy na kanale na osobnej playliście – będzie do nich łatwy i darmowy dostęp. PZ,

Wojciech Białek analityk, bloger

Jeden z najbardziej znanych analityków na polskim rynku kapitałowym. Autor bloga „k(NO)w FUTURE", kiedyś związany z CDM Pekao, od niedawna współpracuje z DM BPS.

Krzysztof Borowski prof. SGH

Na stanowisku profesora nadzwyczajnego SGH od maja 2012 r. W 2013 r. otrzymał tytuł Analityka Technicznego Roku przyznany przez redakcję „Parkietu".

Sobiesław Kozłowski ekspert Noble Securities

Na rynku kapitałowym od 15 lat. Makler papierów wartościowych (nr licencji 2221). W 2017 r. otrzymał tytuł Analityka Technicznego Roku przyznany przez naszą redakcję.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA