Inwestycje

Typ fundamentalny: Czy pallad ma jeszcze potencjał do wzrostów?

Rynek metali szlachetnych ostatnimi czasy ma pod górkę.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Złoto i srebro nie mogą złapać wiatru w żagle, głównie przez mocnego dolara. Swoje problemy ma również pallad. Jego cena jeszcze w kwietniu oscylowała przy poziomie 3000 USD za uncję. Później jednak zaczęły się problemy. We wrześniu metal notowany był już w okolicach 1840 USD. Ostatnio jednak znów jednak swoich sił znów próbują byki. – Notowania palladu rozpoczęły październik spokojnie, od wąskiej konsolidacji w okolicach 1850–1900 USD za uncję. Niemniej ten ruch boczny posłużył za bazę do późniejszego dynamicznego odbicia cen w górę. Od minionego czwartku cena palladu podskoczyła w górę z rejonu 1880 USD za uncję do obecnych okolic 2150–2170 USD za uncję – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jak jednak dodaje, w poniedziałek pojawiły się informacje, które mogą ostudzić zapędy kupujących. – Norilsk Nickel obniżył prognozy deficytu na rynku palladu w bieżącym oraz przyszłym roku. Spółka, która dostarcza około 44 proc. palladu na świecie, oczekuje w tym roku deficytu na poziomie 0,2–0,3 mln uncji (wobec poprzednich 0,9 mln uncji), a w przyszłym roku prognozuje deficyt rzędu 0,3 mln uncję (przy poprzednich założeniach 0,7 mln uncji) – wyjaśnia Sierakowska. Skąd ta zmiana prognoz? – Przedstawiciel spółki tłumaczy tę rewizję szacunków mniejszym popytem na pallad ze strony sektora motoryzacyjnego, odpowiadającego za około 83 proc. zapotrzebowania. Branża samochodowa co prawda zaczyna się rozwijać po pandemii, ale wzrost ten jest relatywnie powolny, a całkowitego „powrotu do normalności" spółka oczekuje dopiero w 2023 r. – wskazuje Sierakowska. Nawet po ostatnich wzrostach, licząc od początku roku, pallad jest na minusie. Jego cena spadła o ponad 15 proc. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.