Inwestycje

16 na 20, czyli „Orzeł inwestowania” jest tylko jeden

Podczas konferencji WallStreet23, w ramach „Akademii inwestowania” Orlenu, przeprowadzono quiz edukacyjny i wyłoniono inwestora, który najwięcej wie o naszej giełdzie. O edukacji rozmawialiśmy z laureatem konkursu – Mateuszem Paradowskim oraz Przemkiem Barankiewiczem z CFA Society Poland.
Foto: parkiet.com

Przybliżcie nam na początek, czym była akcja „Orzeł inwestowania"?

Przemysław Barankiewicz (PB): To był quiz edukacyjny, którym zorganizowaliśmy wspólnie – CFA Society oraz PKN Orlen. Trzeba było odpowiedzieć na 20 pytań zamkniętych, w jak najkrótszym czasie.

Skąd taki pomysł?

PB: Uczestnicy naszego rynku od dawna ubolewają nad tym, że edukacja dotycząca rynku kapitałowego nie jest na najwyższym poziomie. Orlen pochyla się nad tym problemem, uruchomił „Akademię inwestowania", a w jej ramach – przy okazji 23 edycji konferencji WallStreet – zrobił test dotyczący historii i funkcjonowania naszej giełdy.

Quiz cieszył się dużą popularnością wśród uczestników?

Bardzo dużą. Wiele osób chciało się sprawdzić. Do sobotniego popołudnia test wypełniło około 400 osób.

A jak wyniki?

Prośba od organizatora była taka, by test był bardzo trudny. Średni wynik to było osiem poprawnych odpowiedzi. Żeby wygrać trzeba było mieć aż 16. Ta sztuka udała się Mateuszowi.

Jak oceniasz poziom trudności quizu?

Mateusz Paradowski (MP): Test był trudny, bo pytania były bardzo szczegółowe.

Najtrudniejsze i najłatwiejsze pytanie?

MP: Najtrudniejsze było pytanie o obroty – w którym roku sięgnęły najwyższego poziomu. Długo musiałem się też zastanawiać nad pytaniem o to, których z wymienionych prezesów najdłużej pełnił swoją funkcję. Natomiast najłatwiejsze było pytanie o to, których ze wskazanych prezesów zajmuje swoje stanowisko najdłużej.

„Orzeł inwestowania" to tylko wycinek całej akcji edukacyjnej?

PB: Zgadza się. Wspólnie z Orlenem chcemy szerzyć wiedzę na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland, opracował już wirtualny podręcznik „Akademii inwestowania", który można pobrać z sieci. To są materiały w formie PDFów, webinariuów i audiobooków. Dodam, że zwieńczeniem udziału w Akademii jest przyznanie certyfikatu, który stanowi swego rodzaju zaświadczenie o posiadaniu pewnego poziomu wiedzy na temat inwestowania. Zależy na tym, by ludzie świadomie inwestowali i nie popełniali w tym procesie elementarnych błędów. Mam nadzieje, że nasza inicjatywa w tym pomoże.

Jest w naszym społeczeństwie zapotrzebowanie na tego typu wiedzę? Nie jest to bowiem łatwa tematyka...

PB: Wydaje mi się, że coraz więcej osób jest zainteresowana pomnażaniem swoich oszczędności i co za tym idzie – coraz więcej osób chce się uczyć o finansach. Mówią to zarówno z perspektywy człowieka, który wywodzi się z mediów i obserwuje ten rynek od lat, jak również z perspektywy uczestnika tej konferencji. Program WallStreet zawsze przewiduje wykłady i prelekcje, na których można zdobyć bardzo wartościową wiedzę. I są to wykłady zarówno dla mniej, jak i dla bardziej zaawansowanych inwestorów.

Dziś dowiedzieliśmy się, że podobne inicjatywy, jak Orlen – mam na myśli program lojalnościowy „Orlen w portfelu" – wprowadza też inna spółka z udziałem Skarbu Państwa.

PB: Zgadza się. Mowa o Enerdze. I to jest dobra informacja. Im więcej tego typu inicjatyw jest podejmowanych na rynku kapitałowym, tym jest o nim głośniej. Chciałbym, żeby wróciły czasy, gdy ludzie stali w kolejkach przed domami maklerskimi, by kupić akcje.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.