Inwestycje

Typ techniczny. Próba zanegowania formacji RGR przez amerykański indeks

Pod koniec grudnia indeks S&P 500 dotarł do poziomu 2351 pkt, co oznaczało, że od szczytu hossy stracił dokładnie 20 proc. Wall Street znalazła się więc na granicy bessy.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Bariera ta skutecznie zaktywizowała stronę popytową, o czym świadczy fakt, że od 26 grudnia do końca ubiegłego tygodnia indeks zyskał 7,6 proc. Ruch ten, choć imponujący, to wciąż pozostaje tylko korektą trendu spadkowego. Na korzyść niedźwiedzi przemawiają dwa sygnały techniczne. Pierwszy – krzyż śmierci utworzony przez średnie kroczące z 50 i 200 sesji. Drugi – formacja głowy z ramionami (RGR) widoczna na wykresie w ujęciu tygodniowym. Analitycy zwracają uwagę, że kluczowa w tym układzie jest linia szyi owej formacji. – Mimo wzrostowego okresu poświątecznego dopiero poziom 2600 pkt na indeksie S&P 500 (linia szyi formacji RGR) stanowi teraz prawdziwy, mocny opór. Jego przełamanie anulowałoby negatywną wymowę formacji i otworzyłoby drogę ku szczytom. Mocne odbicie natomiast kazałoby traktować zwyżkę jako ruch powrotny i nadal obowiązywałby wtedy sygnał sprzedaży z zakresem spadku S&P 500 przynajmniej do 2260 pkt – uważa Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie kluczowe na wykresie S&P500 będą pozostawać dwa poziomy – 2600 pkt oraz 2351 pkt. Przebicie jednego z nich nada kierunek dalszych zmian.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.