Inwestycje alternatywne

Mały Corvette

Retro jest w cenie. Z wielu sportowych modeli produkowanych przez Opla w latach 60. i 70. najbardziej udany i zachwycający do dziś jest moim zdaniem Opel GT. Jego piękne, łagodnie falujące linie mają w sobie dynamikę i moc.
www.gieldaklasykow.pl

Niemiecki Opel to kawał niezwykłej historii, która liczy już – uwaga – blisko 160 lat! Data powstania przedsiębiorstwa to rok 1862. Siedziba od zarania do dziś znajduje się w Rüsselsheim. Oczywiście Adam Opel nie zajmował się od początku motoryzacją, bo tej branży wtedy po prostu nie było. Produkował maszyny do szycia, potem rowery. Samochodów ze swojej fabryki nie doczekał. Dopiero wdowa po nim oraz ich pięciu synów zwrócili uwagę na szanse związane z automobilizmem. Pierwszy samochód ze znaczkiem Opla pojawił się w 1899 roku. Imponujące, prawda?

Wiele z setek modeli wytwarzanych przez ponad wiek ma swoje ważne miejsce w historii. Jednym z nich jest niewątpliwie Opel GT produkowany od 1968 do 1973 roku. Skrót pochodzi od włoskiego określenia gran turismo lub jego anglojęzycznej wersji grand tourer. Tymi dwiema literkami zwykło się nazywać sportowe wozy, ale nie wyczynowe, lecz cywilne, przygotowane do komfortowej jazdy na długich dystansach. Idealne dla turystów lubiących szybkość. Opel GT nie jest co prawda królem szos, napędzają go dość skromne silniki benzynowe: czterocylindrowy 1.1 o mocy 67 KM lub 1.9, który dysponuje mocą 102 KM. Mimo wszystko podbił serca kierowców. Zwłaszcza w USA, gdzie trafiło 70 proc. produkcji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.