Inwestycje alternatywne

Hiszpanie do dziś się śmieją

Jedna z najsłynniejszych terenówek świata już na starcie zaliczyła sporą wpadkę związaną ze swoją nazwą. Chodzi o Mitsubishi Pajero. Pech chciał, że w języku hiszpańskim „pajero" to słowo o dość intymnej wymowie, nijak niepasujące do samochodu.
Ten SUV znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa – ma na koncie najwięcej, bo aż 12, zwycięstw w morderczym rajdzie Dakar.
Archiwum

Przedsiębiorstwo Mitsubishi Motors Corporation przed trzema laty świętowało 100-lecie istnienia. Zostało założone w Tokio w 1917 roku, a właściwie wyrosło jako nowy dział w spółce Mitsubishi Shipbuilding, która budowała statki. Zadaniem nowej firmy było oczywiście wytwarzanie samochodów. W tym samym roku pokazano prototyp, a w 1918 roku ruszyła produkcja Mitsubishi Model A. To pierwszy seryjnie produkowany japoński samochód, budowany i sprzedawany z myślą o masowej produkcji. Uznaje się go również za samochód mający wielkie znaczenie w historii japońskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Pierwsze Mitsubishi Model A zbudowano ręcznie, przy użyciu młotów i dłut. Gdy w 1982 roku ruszała produkcja Pajero, koncern dysponował już najnowocześniejszymi technologiami. Pierwsza generacja Pajero była niezwykle nowatorskim pojazdem, zapowiadającym erę nowoczesnych i funkcjonalnych samochodów klasy SUV. Chętnie odwoływano się jednak do tradycji, podkreślając, że to potomek unikatowego Mitsubishi PX 33 z napędem na cztery koła z 1936 roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.