REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje alternatywne

Alfa Romeo Spider i Fiat 124 Sport Spider. Pocałunek Słońca

Trwają wakacje, jednym z popularnych kierunków naszych wojaży są Włochy. Kto był tam choć raz, rozumie, skąd wielka popularność kabrioletów i inspiracja dla ich twórców. W Italii powstały m.in. dwa, które w swoim czasie mocno konkurowały: Alfa Romeo Spider i Fiat 124 Sport Spider.
Również słynna Alfa Romeo Spider wyszła spod rąk projektantów Pininfariny.
Archiwum

Oddzielnie oba te wozy chyba już opisywałem. Czas na ich porównanie. Bo też mają wiele podobieństw. Oba zadebiutowały w 1966 roku, oba to dwudrzwiowe i dwumiejscowe kabriolety. Ich nadwozia zaprojektowało słynne włoskie biuro Pininfarina. Mają też zbliżone wymiary, choć Fiat (397 cm) jest od Alfy Romeo (425 cm) nieco krótszy. Mimo wszystko to rywale w czystej postaci, którzy po latach graliby już do tej samej bramki. Wszak Fiat w 1986 roku stał się właścicielem tej drugiej marki. Model 124 przestał jednak produkować cztery lata wcześniej.

Alfa Romeo Spider to jeden z najpopularniejszych kabrioletów świata. Był produkowany przez blisko trzy dekady w niemal niezmienionej formie, od 1966 do 1993 roku. Wprowadzano w nim tylko niewielkie ulepszenia i korekty, ale zasadniczo wygląd i konstrukcja pozostawały te same. Co dziwne, po premierze nie wywołał powszechnego zachwytu, wręcz budził kontrowersje i nazywany bywał pogardliwie Osso di Seppia, czyli skorupka kałamarnicy.

Z kolei Fiat 124 Sport Spider, zbudowany w oparciu o skróconą ramę oraz wiele podzespołów mechanicznych z niepozornego modelu 124, budził zachwyt od początku. Przede wszystkim pokochali go Amerykanie. Za oceanem zadebiutował w 1968 roku i sprzedawał się tam tak dobrze, że Fiat postanowił od 1975 produkować pojazdy przeznaczone wyłącznie na rynek amerykański. Cztery lata później tamtejszy model dostał nawet nową nazwę Spider 2000, co miało zwracać uwagę na silnik o pojemności 1995 cm3 (w Europie były to motory 1.4, potem 1.6 i 1.8). 124 doczekał się kilku wersji, z czasem zyskał m.in. delikatnie przestylizowany przód i większe tylne lampy. Fiat produkował ten model do roku 1982, ale Pininfarina, która pod koniec 1981 roku przebudowała cały proces produkcyjny, kontynuowała wytwarzanie modelu jeszcze trzy lata. Jej wersja, nieco lepiej wyposażona, w Europie znana była jako Pininfarina Spider Europa, a w USA jako Pininfarina Spider Azzurra. W sumie przez 19 lat powstało około 200 000 egzemplarzy.

Dla zainteresowanych znalazłem dwa arcyciekawe egzemplarze obu modeli. Pierwszy to Alfa Romeo Spider Graduate z 1987 roku. Ma benzynowy silnik 2.0 o mocy 116 KM i przebieg 67 000 km. Stan dobry, potwierdzony certyfikatami, cena wynosi 45 500 zł. Drugim przykładem jest Fiat 124 Sport Spider w specyfikacji amerykańskiej. Rocznik 1980, ale przebieg mniejszy, bo tylko 11 500 km. Silnik też benzynowy, 2.0, o mocy 105 KM. Ten wóz wyceniono na 47 500 zł. Cóż, osiołkowi w żłoby dano. Ja wciąż się waham.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA