Początki legendarnego modelu przypominają nieco te związane z narodzinami VW Garbusa. Idea pochodzi z lat 30. XX wieku, ale narodziny i rozkwit to już lata powojenne. Prace nad francuskim przebojem ruszyły w 1936 roku. Auto miało zmotoryzować kraj, zatem musiało być praktyczne i niedrogie. Ponoć ówczesny prezes Pierre-Jules Boulanger rzucił hasło: „quatre roues sous un parapluie" (cztery koła pod parasolem). Precyzując, miał przewozić cztery osoby i 50 kg ziemniaków z maksymalną prędkością 60 km/h. Zlecenie było pełne pozornych sprzeczności. Oczekiwano auta ekonomicznego i komfortowego, prostego konstrukcyjnie, ale oryginalnego, małego, a jednocześnie przestronnego. Niemożliwe? Konstruktorzy Citroëna udowodnili, że to osiągalne.

Prace zakończono w roku 1938, do maja kolejnego roku gotowe było 250 prototypów, ale do planowanej jesienią premiery nie doszło. Projekt wznowiono po wojnie. Citroën 2CV został oficjalnie zaprezentowany w 1948 roku podczas Salonu Paryskiego, w obecności prezydenta Republiki Francuskiej Vincenta Auriola. Samochód wprawił w osłupienie tłumnie zgromadzoną publiczność. Nawet jeśli niektórzy szydzili z niecodziennej sylwetki (nazywano go brzydkim kaczątkiem), to jednak większość odnajdywała w niej wszystkie te zalety, których brakowało wielu ówczesnym samochodom: prostota, lekkość konstrukcji, zwrotność, komfort, wszechstronność. 2CV wyposażony był w liczne nowoczesne wtedy technologie: przedni napęd, miękkie zawieszenie z dużym skokiem kół, dwucylindrowy silnik chłodzony powietrzem. Popłynął strumień zamówień.

Kaczka była wytwarzana w wielu odmianach przez 42 lata. Doczekała się furgonetki AK400, wersji Dyane ze zmienioną stylistyką karoserii czy plażowego kabrioletu Méhari z plastikowym nadwoziem. Jedna z najciekawszych wersji to model 2CV Sahara z napędem 4x4, jednak bardzo nietypowym. Otóż każdą oś napędzał osobny silnik wyposażony we własną skrzynię biegów i zbiornik paliwa. Szczęśliwie dla kierowcy całością sterowała jedna przepustnica i dźwignia zmiany biegów.

Do 1990 roku powstało w sumie ponad 5 100 000 egzemplarzy 2CV i jest to rekord marki, jeśli chodzi o liczbę wyprodukowanych aut. Wizjonerski projekt świetnie się obronił i do dziś budzi emocje. Należy do motoryzacyjnych ikon i ma stałe miejsce w historii.