Shumee rozważa debiut na GPW

Polska spółka rozwija swój biznes na fali mocno rosnącego globalnego rynku e-commerce. Jedną z opcji jest przeprowadzenie oferty publicznej i wejście na giełdę – dowiedział się „Parkiet". Decyzja zapadnie w przyszłym roku.

Publikacja: 02.12.2021 05:16

Szymon Midera, współzałożyciel zarządzający spółką Shumee

Szymon Midera, współzałożyciel zarządzający spółką Shumee

Foto: materiały prasowe

Udział e-commerce w światowej sprzedaży detalicznej systematycznie rośnie. Europejski rynek handlu online powiększa się w skali roku w tempie dwucyfrowym. Beneficjentem tego trendu są też firmy znad Wisły, m.in. Shumee.

Możliwa giełda

– Aktualnie skupiamy się na uruchamianiu sprzedaży na nowych platformach i rynkach oraz pozyskiwaniu nowych producentów i dystrybutorów. Tylko w ostatnich tygodniach wystartowaliśmy i serwisujemy sprzedaż online m.in. dla Pepco, Eurofirany, TOP Secret, Jarstol, Vivaldi i holenderskiego dystrybutora TWM – wymienia Szymon Midera, współzałożyciel zarządzający spółką Shumee. Dodaje, że w sumie jest ona w trakcie uruchamiania sprzedaży ponad miliona produktów z różnych kategorii dla ponad 50 firm z Europy.

– Dzisiejsze projekty będą stanowiły o przyszłej wycenie Shumee i dostępnych opcjach strategicznych. IPO i notowanie akcji na giełdzie ma szereg zalet oraz otwiera sporo biznesowych możliwości. Dlatego jest jedną z możliwych strategicznych dróg naszego rozwoju – mówi Midera. Zastrzega, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Zostaną podjęte przez akcjonariuszy w przyszłym roku.

Firmę założyli Szymon Midera i Monika Stefaniak – byli menedżerowie mBanku i Banku Pocztowego, oraz Andrzej Walczak, współwłaściciel Grupy Atlas (producent chemii budowlanej).

Gorący sektor

Pandemia okazała się katalizatorem wzrostu rynku e-commerce. Dobrą passę wykorzystało już kilka spółek, które w ostatnim czasie weszły na warszawską giełdę. Mowa przede wszystkim o Allegro, czyli największym IPO w historii GPW, które odbyło się jesienią 2020 r. Potem na parkiet weszły m.in. Dadelo, Answear.com, Vercom z grupy giełdowego R22 oraz Shoper.

Shumee umożliwia sprzedaż online na 17 rynkach Unii Europejskiej, Ukrainie i w Rosji. – Działamy poprzez 35 największych europejskich platform typu marketplace – informuje Midera. Dodaje, że obecnie Shumee sprzedaje produkty na własny rachunek jako merchant.

– Dodatkowo na rynku czeskim uruchomiliśmy model tzw. platformy dropshippingowej. Po fazie testów zamierzamy go skalować na inne rynki europejskie. Ponadto w najbliższych tygodniach planujemy uruchomić dla małych i średnich e-sklepów usługę serwisowania sprzedaży na platformach marketplace, w ramach usługi abonamentowej – zapowiada menedżer z Shumee. Celem strategicznym spółki jest zbudowanie integratora europejskiego rynku e-commerce. Shumee deklaruje,że będzie zapewniać e-sklepom m.in. technologię do integracji z platformami marketplace oraz firmami kurierskimi, możliwość rejestracji na platformach, automatyczne tłumaczenia opisów produktów, obsługę zamówień w jednym miejscu, automatyczny przepływ informacji i kontakt z klientami.

Handel i konsumpcja
Trigon DM wyżej ceni Dadelo
Handel i konsumpcja
Choć szara strefa się kurczy, to rośnie nielegalna sprzedaż alkoholu
Handel i konsumpcja
1000 osób do zwolnienia w Eurocashu
Handel i konsumpcja
Sklepy ostro walczą na ceny, a te będą znowu szybciej rosnąć
Handel i konsumpcja
Eurocash wyraźnie słabnie po wynikach
Handel i konsumpcja
Wittchen zarobił mniej, ale dywidenda w górę