Handel i konsumpcja

Allegro celuje w miliard na rozwój oraz mniejszy dług

Lider sprzedaży internetowej w Polsce w końcu potwierdził oficjalnie plany debiutu giełdowego. Spółka chce pozyskać 1 mld zł, nie wiadomo, ile akcji sprzedadzą udziałowcy.

François Nuyts, prezes Allegro, jest przekonany o ogromnym potencjalne rozwojowym całego rynku handlu internetowego, na którym platforma zdecydowanie dominuje.

Foto: materiały prasowe

Allegro wciąż nie ujawniło wielu kluczowych informacji odnośnie do debiutu na GPW, stąd trudno powiedzieć, czy będzie to faktycznie największa oferta w historii polskiej giełdy i najwyżej wyceniana na niej spółka. Według przecieków wycena firm może wynieść około 10 mld euro, a wartość IPO może sięgać 2 mld euro.

Tłum przy ofercie

Na razie wiadomo, że oferta obejmie emisję nowych akcji ze spodziewanymi wpływami brutto dla Allegro w kwocie 1 mld zł oraz sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy, w tym fundusze private equity Cinven, Permira i Mid Europa Partners oraz część dyrektorów i członków kierownictwa firmy.

Grupa zamierza przeznaczyć wpływy z emisji nowych akcji, wraz z kredytami w ramach nowej linii kredytowej, na spłatę istniejącego zadłużenia w celu poprawy swojej dźwigni netto – obecnie dług to 3,7-krotność EBITDA, dzięki ofercie ma spaść poniżej 3.

– Głównym przeznaczeniem środków z oferty będą ewentualne przejęcia, rozwój spółki i dług. Nie planujemy wypłacać dywidendy, przynajmniej przez jakiś czas – podał na konferencji Jonathan Eastick, członek zarządu i dyrektor finansowy Allegro.

Foto: GG Parkiet

Prospekt emisyjny zostanie złożony w Luksemburskim Urzędzie Nadzoru Finansowego. Po zatwierdzeniu zostanie opublikowany na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu, a po notyfikowaniu jego zatwierdzenia przez CSSF do Komisji Nadzoru Finansowego, prospekt zostanie opublikowany na stronie internetowej emitenta, dla celów informacyjnych, i na stronach internetowych współoferujących.

Przy ofercie pracują Goldman Sachs International i Morgan Stanley & Co. International jako globalni koordynatorzy i współprowadzący księgę popytu. Barclays Bank, BofA Securities Europe i Citigroup Global Markets Limited oraz Dom Maklerski Banku Handlowego to współprowadzący księgę popytu oraz Santander Bank Polska i BM PKO BP jako współprowadzący księgę popytu i współoferujących w Polsce w związku z ofertą dla inwestorów detalicznych. Współpracują także Bank Polska Kasa Opieki, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Erste Group Bank, Pekao Investment Banking i Raiffeisen Centrobank jako współzarządzających, w przypadku realizacji oferty publicznej.

Akcje też dla drobnych

Oferta skierowana będzie głównie do inwestorów instytucjonalnych, także w USA, do indywidualnych trafić ma 5 proc. akcji.

Allegro jest przekonane o ogromnym potencjale zarówno dla rozwoju swojego, jak i całego rynku. Spółka podaje, że jej baza 12,3 mln zarejestrowanych użytkowników kupuje coraz więcej – w 2019 r. wygenerowała sprzedaż o wartości 22,8 mld zł, w pierwszym półroczu 2020 r. 16 mld zł. Coraz więcej zarabia, w 2019 r. EBITDA wyniosła ponad 1,3 mld zł, w półroczu 2020 r. – 808 mln zł. Informacja o zysku netto znajdzie się dopiero w prospekcie.

– Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej wzrósł z 5,8 proc. w 2016 r. do około 8,4 proc. w 2019 r., zatem wciąż mamy ogromną przestrzeń do dalszego rozwoju – mówi François Nuyts, prezes Allegro.

Choć potencjał rozwoju jest niezaprzeczalny, to Allegro musi się liczyć także z postępowaniami prowadzonymi przez UOKiK. – W ramach postępowania wyjaśniającego chcemy ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców. W tym celu w szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

– Trudno jest tego rodzaju potencjalne efekty oszacować, w pełni współpracujemy z urzędnikami w celu wyjaśnienia sprawy – mówi François Nuyts. Spółka nie uwzględnia też sporu pomiędzy byłymi udziałowcami serwisu eBilet, kupionego w 2019 r., utrzymując, iż on jej nie dotyczy.

Zdaniem analityków dla Allegro największym wyzwaniem będzie uruchomienie polskiego sklepu przez Amazon, co prędzej czy później się stanie. Ale rynek mocno wierzy w ofertę.

– Jeśli Allegro zadebiutuje, od razu znajdzie się w WIG20, a nawet na samym szczycie tego indeksu. Można oczekiwać, że e-commerce spektakularnie wybije się z cienia handlu stacjonarnego i w niedługim czasie w ślady poznańskiej firmy pójdą kolejni polscy liderzy e-handlu – mówi Paweł Szewczyk, wiceprezes Merce.com.

Powiązane artykuły