Gra giełdowa

Producenci gier: co ich wyróżnia i jakie mają plany

Na GPW i NewConnect notowanych jest łącznie kilkadziesiąt spółek, które działają w sektorze gamingowym. Przyglądamy się czterem przedstawicielom tej branży.
materiały

Sektor producentów i wydawców gier z warszawskiej giełdy jest mocno zróżnicowany. Są spółki, które specjalizują się w tworzeniu produkcji z konkretnego gatunku lub na dane urządzenia. Zapytaliśmy kilka firm, co wyróżnia ich na tle konkurencji, oraz jakie mają plany.

Duże uznanie graczy

– Zespół Creepy Jar tworzą eksperci w swoich dziedzinach z wieloletnim doświadczeniem w produkcji gier. Budujemy portfolio, wykorzystując mocne IP, jakim jest „Green Hell". To gra symulacyjna z gatunku survival simulation z trybem coop, osadzona w otwartej do eksploracji dżungli amazońskiej, dostępna na platformach PC/Steam, Playstation 4, Xbox One i Nintendo Switch – mówi Krzysztof Kwiatek, prezes Creepy Jar. Dodaje, że tytuł ten cieszy się dużym uznaniem wśród graczy (87 proc. pozytywnych recenzji na Steam), a łączna sprzedaż brutto „Green Hell" na kluczowych platformach przekroczyła 2,5 mln egzemplarzy.

– Oprócz rozbudowy uniwersum „Green Hell" o kolejne aktualizacje m.in. zamykający cykl trzeci dodatek „Spirits of Amazonia" na PC oraz portowanie pierwszych dwóch części na PlayStation i Xbox, pracujemy nad nowym projektem o roboczej nazwie „Chimera". To gra łączącą w sobie cechy zaawansowanego symulatora rozwoju bazy z elementami survivalu, osadzona w scenerii science fiction – mówi Krzysztof Kwiatek.

Creepy Jar to spółka notowana na GPW. Branża producentów gier ma również wielu przedstawicieli na małej giełdzie, np. Bloober Team.

– Jako światowy lider gier z gatunku horror psychologiczny, współpracujemy z globalnymi partnerami, którzy mają ugruntowaną pozycję na rynku. Wśród nich są m.in. japońskie KONAMI, amerykańskie Take Two (Private Division). Obecnie przygotowujemy dwie gry, o nazwach roboczych B i C, których daty wydania nie zostały jeszcze opublikowane – szczegóły obydwu okryte są jeszcze tajemnicą, jednak powstają one z wymienionymi wcześniej partnerami – mówi Piotr Babieno, prezes Bloober Team. Tytuły tworzone z KONAMI i Private Division nie zostały jeszcze ogłoszone, natomiast pod koniec września spółka poinformowała o rozpoczęciu prac nad produkcją związaną z „Layers of Fear".

– W ostatnich tygodniach anonsowaliśmy również rozpoczęcie współpracy z Rogue Games. W najbliższych miesiącach będziemy kontynuować obraną strategię – naszym celem na najbliższe lata jest przejście z gatunku horror psychologiczny w kierunku horroru i zdobycie w nim pozycji lidera – mówi Piotr Babieno.

Towar eksportowy

Polskie spółki często podbijają produkcjami serca zagranicznych graczy, jak QubicGames. – Jesteśmy największym w Polsce wydawcą gier na Nintendo Switch – około jednej dziesiątej posiadaczy japońskiej konsoli ma nasze gry, na co wpływ w dużej mierze mają nasze regularnie prowadzone akcje promocyjne oraz giveaway'e. W wyniku obranej przez nas w tym roku strategii skupiliśmy się na działalności wydawniczej na konsoli Nintendo, jednocześnie rozwijając grupę kapitałową – mówi Jakub Pieczykolan, prezes QubicGames. Dodaje, że przez ostatnie półtora roku powołano spółki Untold Tales – wydawca gier Premium Indie na PC oraz konsole, naptime.games – developer i wydawca gier Family Entertainment oraz Another Moon – porting house specjalizujący się w portowaniu i co-developmencie.

– Od 26 listopada do 31 grudnia przeprowadzamy największą w historii akcję promocyjną – Qubic & Friends Winter Fest. Akcję rozpoczęliśmy od wydania największego tytułu w tym roku – „Real Boxing 2". W najbliższych latach obok działalności wydawniczej i rozwoju grupy kapitałowej spółka będzie inwestować we własne IP, w tym gry z serii Pocket – mówi Jakub Pieczykolan.

Michał Gembicki, współzałożyciel i członek zarządu Klabatera, wskazuje, że spółka tworzy, wydaje i adaptuje gry na wszystkie platformy: PC, PlayStation, Xbox i Switch.

– W naszym portfolio znajdują się autorskie produkcje – „Crossroads Inn", „Heliborne" i „The Amazing American Circus" oraz gry studiów zewnętrznych. Wkrótce wydajemy „Castle on the Coast" – pierwszą na świecie zręcznościową grę platformową z żyrafą w roli głównej. Na 2022 r. zaplanowaliśmy dwucyfrową liczbę premier, w tym jedną własną produkcję z gatunku tycoon: „Moonshine Inc.". Pracujemy nad kontynuacją naszego bestsellera – „Crossroads Inn", którego premiera planowana jest na 2023 r., w bieżącym roku zapewniliśmy sobie finansowanie tej gry, w wyniku udanej emisji akcji serii E. W naszym portfolio zwracają też uwagę gry: „Best Month Ever", „Orbit. Industries" i adaptacje na konsole gier „Kajiu Wars" i „Weedcraft Inc." – mówi Michał Gembicki.

Parkiet Challenge. Gry dla uczestników konkursu

Bloober Team, Klabater, QubicGames i Creepy Jar to partnerzy konkursu „Parkiet Challenge". W każdym z czterech tygodni rywalizacji 25 najlepszych uczestników otrzymało produkcje polskich firm. Łącznie chodzi o ponad 150 gier: Bloober Team (m.in. „The Medium" i „Observer: System Redux"), Klabater (m.in. „The Amazing American Circus", „Crossroads Inn" czy „Heliborne"), QubicGames (m.in. „DoorKickers" i „Epistory") oraz Creepy Jar („Green Hell"). dos

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.