Gra giełdowa

Czas na nowy Parkiet Challenge. Do wzięcia gotówka i inne nagrody

Przed nami kolejna edycja Gry Giełdowej Parkiet Challenge. Rejestracja na gra.parkiet.com właśnie startuje, a właściwa gra rozpocznie się 8 listopada. Na najlepszych czekają cenne nagrody finansowe, cyfrowe i rzeczowe.

Poprzednia edycja Parkiet Challenge przyciągnęła ponad 3 tys. uczestników. Finał z udziałem dziesiątki najlepszych po I etapie przeprowadziliśmy w Sali Notowań GPW.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ruszamy z trzecią w obecnym formacie edycją Parkiet Challenge, czyli gry giełdowej, w której udział może wziąć każdy, kto ma ukończone 18 lat. To kolejna okazja, by oswoić się z tajnikami inwestowania na giełdzie. Pierwszy etap rozpoczyna się 8 listopada i potrwa do 3 grudnia.

Dobry pomysł, by zacząć

Rejestracja do Parkiet Challenge 2021 rozpocznie się 28 października, a więc już teraz. Od czwartku będzie można testować platformę, na której toczy się rozgrywka (pod adresem gra.parkiet.com), oraz zapoznać się z jej funkcjami. Pierwszy etap, rozłożony na cztery tygodnie, potrwa od 8 listopada do 3 grudnia. Wyłonimy w tym czasie dziesięciu najlepszych uczestników, którzy wezmą udział w finale, zaplanowanym w połowie grudnia. Zasady będą podobne jak poprzednio, a cała gra będzie się oczywiście opierać na realnych notowaniach z warszawskiej giełdy. W etapie pierwszym inwestorzy będą mieli do dyspozycji spółki z WIG20 oraz mWIG40, natomiast w finale rywalizacja będzie toczyć się na rynku kontraktów terminowych.

Gra giełdowa to świetna okazja, by doświadczyć, jak działa rynek.

– Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW od lat rozwijają projekty edukacyjne, formuła Parkiet Challenge wpisuje się w kierunek naszych działań. Dzięki przedsięwzięciom takim jak Gra Giełdowa „Parkietu" pokazujemy, w jaki sposób działa rynek kapitałowy, a w szczególności GPW, oraz jakie są jej mechanizmy – zaznacza Marek Dietl, prezes GPW.

– Inwestorzy mogą sprawdzić swoje umiejętności inwestycyjne, biorąc udział w konkursie, bez ponoszenia ryzyka – dodaje prezes GPW. Jak zauważa, najlepszą formą nauki jest praktyka, dlatego też połączenie dwóch czynników: edukacji z rywalizacją, stwarza doskonałe warunki do zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat funkcjonowania rynku. – Wydarzenia edukacyjne w formule ogólnopolskiego konkursu są tym, czego potrzebujemy, by w pełni wykorzystać potencjał polskiego rynku kapitałowego – podkreśla Dietl.

Zarejestruj się w Grze Giełdowej Parkiet Challenge 2021 już teraz: gra.parkiet.com

Giełda po raz kolejnym jest partnerem technologicznym Parkiet Challenge i dba o funkcjonowanie platformy gry.

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, zauważa, że najtrudniej jest zacząć, i to zarówno w zakresie uprawiania sportu, diety czy inwestowania. – Dodatkowym wyzwaniem może być brak praktyki czy know-how. Z tego względu szansą na pokonanie psychologicznej bariery rozpoczęcia inwestowania na rynku kapitałowym jest spróbowanie sił poprzez grę giełdową – twierdzi Kozłowski. Przyznaje, że oczywiście gra ma swoją specyfikę i różni się od inwestowania ciężko zarobionych czy zaoszczędzonych środków, jednak z drugiej strony jest opcją na przetestowanie nowych strategii. – Z długoterminowej perspektywy gra giełdowa jest inwestycją bez ryzyka utraty kapitału, natomiast szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Ci, którzy spróbują sił w konkursie, będą bogatsi o doświadczenie i szansę na nagrody – przypomina Kozłowski.

Grzegorz Zalewski, ekspert DM BOŚ, jest zdania, że wszelkie uczestnictwo w grach czy konkursach o charakterze giełdowym daje przede wszystkim szansę poznania bliżej rynku, zapoznania się z mechanizmami, które rządzą giełdą. – Dla wielu osób jest to pierwsza styczność z handlowaniem instrumentami giełdowymi. Tego typu rywalizacja nie wiąże się z ryzykiem utraty realnych pieniędzy. Wiele osób rzeczywiście po wzięciu udziału w giełdowych konkursach decyduje się wejść na prawdziwy rynek czy też wraca na niego po latach przerwy – zauważa Zalewski.

Jak zaznacza, trzeba mieć jednak na uwadze, że handel wirtualnymi pieniędzmi niesie sporo ograniczeń. – Mimo naszych ambicji, chęci zwycięstwa i zaangażowania jest sporo różnic między grą a handlem prawdziwymi pieniędzmi. Przede wszystkim główna różnica tkwi w emocjach, które odczuwamy. W świecie realnym możemy nie czuć się tak komfortowo jak w grze i zupełnie inaczej odczuwać cały proces inwestycji, w tym ewentualnych zysków czy strat – zwraca uwagę ekspert DM BOŚ. – Zachęcam do udziału w grze, ale nawet fantastyczne wyniki w niej nie są gwarancją, że po wejściu na prawdziwy rynek będziemy osiągać podobne rezultaty – podsumowuje.

W poprzedniej edycji Parkiet Challenge udział wzięło ponad 3 tys. uczestników. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie – by wejść do finału, w pierwszym etapie trzeba było osiągnąć ponad 50-proc. stopę zwrotu. Od kilkunastu miesięcy zainteresowanie giełdą wśród inwestorów indywidualnych gwałtownie wzrosło, więc można spodziewać się, że rywalizacja będzie przynajmniej na równie wysokim poziomie. Uczestnikom powinny sprzyjać warunki – krajowe indeksy w tym roku notują już kilkudziesięcioprocentowe stopy zwrotu.

Cenne nagrody dla najlepszych

Rywalizacja w Parkiet Challenge wiąże się oczywiście z szansą zdobycia atrakcyjnych nagród. Dla trójki najlepszych w grudniowym finale przewidzieliśmy nagrody finansowe – zwycięzca całej gry zgarnie 15 tys. zł, nagroda za drugie miejsce to 10 tys. zł, a trzeci z najlepszych otrzyma 5 tys. zł. Z kolei najlepsza uczestniczka oraz najlepszy uczestnik po I etapie (w osobnej klasyfikacji kobiet i mężczyzn) otrzymają rowery elektryczne (odpowiednio w wersji damskiej i męskiej), które ufundował Groclin. Dodatkowo nagrody rzeczowe będziemy rozdawać także po każdym z czterech tygodni pierwszego etapu gry. Wśród nagród rzeczowych będą m.in. czytniki e-booków, ufundowane przez e-Kiosk wraz z voucherami do realizacji w serwisie Nexto, a także konsole do gier i gry komputerowe w wersjach pudełkowych i cyfrowych, ufundowane przez giełdowe studia: Bloober Team, Klabater, Qubic Games oraz Creepy Jar.

Gra Giełdowa Parkiet Challenge odbywa się przy wsparciu partnerów: Citi Handlowego (partner główny), Giełdy Papierów Wartościowych (partner technologiczny), Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, KGHM, PZU, Noble Securities, Domu Maklerskiego BOŚ i AgioFunds, oraz wspomnianych fundatorów nagród.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.