Gra giełdowa

Nowy mistrz inwestycji wyłoniony – finał gry giełdowej „Parkietu” już za nami

We wtorek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych dziesiątka uczestników Parkiet Challenge, wyłoniona w I etapie gry, walczyła o zwycięstwo w tegorocznej edycji.
Podczas wtorkowej sesji na GPW rozegrał się finał Parkiet Challenge, w którym udział wzięło dziesięcioro inwestorów.
Fotorzepa

We wtorek w siedzibie GPW odbył się finał kolejnej edycji Parkiet Challenge – gry giełdowej, w której uczestnicy do dyspozycji mieli wirtualne 15 tys. zł.

Emocje na półmetku

Parkiet Challenge składał się z dwóch etapów. Pierwszy trwał cztery tygodnie, w czasie których inwestorzy mogli handlować akcjami spółek z WIG20 i mWIG40. Co tydzień rozdawaliśmy nagrody najlepszym. Do finału wyłoniliśmy zaś dziesiątkę najlepszych graczy spośród ponad 3 tys., którzy wzięli udział w I etapie. Poziom rozgrywki był bardzo wysoki – do zakwalifikowania się do ostatecznej rozgrywki potrzeba było blisko 50-proc. stopy zwrotu. Lider zdołał nawet podwoić początkowy kapitał. Przypomnijmy, że największym zainteresowaniem cieszyły się walory Biomedu Lublin, a także Mercatora czy CD Projektu – gwiazdy poprzedniej edycji Parkiet Challenge.

Do finału gracze wchodzili z dorobkiem z I etapu, natomiast do dyspozycji mieli tylko kontrakty terminowe dostępne na GPW. Początek wtorkowej rozgrywki wydawał się dość senny. Część uczestników, w tym lider po I etapie, do zakupów podchodziła dość ostrożnie. Stanowcze ruchy pozostałych graczy, a wraz z nimi rosnąca zmienność w tabeli wyników, skłoniły jednak resztę do śmielszych decyzji. Przez kilka pierwszych godzin mogło się wydawać, że numer jeden po I etapie, czyli Paweł Czuba (nick: Fikumiku), może czuć się bezpiecznie. Nad drugim Robertem Bernatem („Grahamek") miał około 3 tys. zł przewagi. O wiele mniejsze różnice występowały między kolejnymi pozycjami. Dlatego przedpołudnie upłynęło pod znakiem rywalizacji głównie o trzecie oczko między Markiem Łobożewiczem („Bruno") a Magdaleną Kaźmierkiewicz („magenta"). Uwagę zwracał spory awans, dokonany przez Dawida Kuchnickiego („ChartVader"), który godzinami mógł chwalić się najwyższą stopą zwrotu w finałowej rozgrywce, przekraczającą 20 proc. Kuchnicki zaczynał z miejsca dziewiątego, jednak zdołał wskoczyć na podium.

Gracze spoza pierwszej trójki nie mieli jednak nic do stracenia, dlatego zaraz po południu rozpoczęła się walka o pierwsze miejsce. Dystans do lidera zaczął szybko odrabiać Bernat, który w drugiej części sesji co chwilę zamieniał się miejscami z Czubą, notując nawet około 18 proc. zysku. Wówczas jednak coraz więcej zaczął zyskiwać również Czuba i po południu jego kapitał rósł o blisko 13 proc.

Dużą popularnością finalistów cieszyły się kontrakty terminowe na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kontrakty na akcje JSW po południu zwyżkowały o ponad 5 proc. Jeśli chodzi zaś o WIG20, to tym razem zakończenie Parkiet Challenge faworyzowało niedźwiedzią stronę rynku w odróżnieniu od finałowej sesji sprzed roku. Na godzinę przed zamknięciem notowań WIG20 zniżkował o ponad 1 proc., do 1740 pkt. Kontrakty na WIG20 zachowywały się odrobinę spokojniej.

Walka do samego końca

Na godzinę przed końcem wtorkowej sesji sytuacja w czołówce tabeli zaczynała jednak znów przypominać poranne zestawienie. Pozycję lidera z wynikiem 4,5 proc., mając blisko 32 tys zł na koncie, utrzymywał Czuba. Drugi był zaś Bernat z wynikiem około 8 proc. oraz 29,5 tys. zł w portfelu. Przed finiszem różnica między pierwszym i drugim miejscem skurczyła się do około 1 tys. zł. Na ostatnim miejscu podium trwał jednak Kuchnicki, utrzymując blisko 20-proc. zysk, co przekładało się na 26,5 tys. zł w kasie. Taki układ w tabeli utrzymał się już do końca wtorkowej sesji.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.