Gra giełdowa

Drobni inwestorzy, grube zyski – trwa kolejny tydzień gry giełdowej

Przed nami finisz trzeciego tygodnia Parkiet Challenge. Prowadzi użytkownik, który znalazł się na podium w pierwszym tygodniu. Jego wynik to 89 proc. Coraz ciaśniej jest na kolejnych pozycjach.
Foto: parkiet.com

W trzecim tygodniu Parkiet Challenge sytuacja na GPW jest dość nietypowa. Można było się spodziewać, że obroty przygasną ze względu na wakacje. O handlu nie zapominają jednak drobni inwestorzy, mocno przywiązani do tzw. covidowych spółek. Są one popularne zarówno w handlu rzeczywistym, jak i w Parkiet Challenge.

Biomed królem

W ostatnich dniach w statystykach obrotów bryluje Biomed-Lublin. Podobnie było też w środę. Notowania znów mocno się wahały – w pierwszej godzinie handlu cena wzrosła do 24,9 zł, natomiast po południu kurs zszedł w okolice zamknięcia z poprzedniego dnia, czyli 21,9 zł za walor. Imponujące były jednak obroty, które na długo przed zamknięciem sesji zbliżały się do 80 mln zł. W tym samym czasie łączne obroty dla przedsiębiorstw z WIG20 wynosiły około 250 mln zł. Akcje Biomedu cieszyły się oczywiście największym zainteresowaniem z całego rynku. Drugi w kolejności był KGHM z 46 mln zł obrotów. Mało tego, we wtorek obroty akcjami lubelskiej firmy sięgnęły aż 217 mln zł przy 1,02 mld zł obrotów na całym rynku.

Co ciekawe, akcje Biomedu są również najpopularniejsze wśród uczestników Parkiet Challenge i to praktycznie od startu gry. Ich wartość w portfelach uczestników to ponad 7,3 mln zł. Wygląda więc na to, że część uczestników wykorzystała wtorkową przecenę na zakupy. Niezmiennie numerem dwa pozostaje Mercator Medical. Pod względem wartości jest to jednak około cztery razy mniejsza pozycja w grze. Na ostatnim miejscu podium również bez zmian – blisko 1,3 mln zł uczestnicy Parkiet Challenge utrzymują w walorach CD Projektu.

W rankingu sporo na wartości zyskały walory Dino Polska, co jest zapewne efektem ostatnich zwyżek. Środa dla akcji Dino była piątym z kolei dniem zwyżek. Kurs sieci sklepów jest oczywiście najwyżej w historii, co pod względem kapitalizacji plasuje firmę powyżej m.in. PKN Orlen. W portfelach uczestników Parkiet Challenge akcje Dino warte są blisko 741 tys. zł, a za nimi plasuje się wspomniany PKN Orlen. Dalej znów jest reprezentant mniejszych firm, czyli LiveChat.

Przynajmniej 43 proc.

Do blisko 3,2 tys. wzrosła liczba uczestników gry giełdowej „Parkietu". Łącznie dokonali oni już ponad 46 tys. transakcji, których wartość zbliżyła się do 105 mln zł.

W rankingu od rozpoczęcia zmagań prowadzi „Fikumiku", numer trzy pierwszego tygodnia gry. Obecnie na koncie ma ponad 28 tys. zł, co oznacza, że powiększył początkowy kapitał o 89 proc. Drugie miejsce, z 67-proc. zyskiem, zajmuje użytkownik o nicku „chrzanik81". Trzeci jest „Grahamek" z wynikiem 66 proc. Najlepszy w drugim tygodniu Parkiet Challenge, czyli „indexsystem", spadł na miejsce szóste, przy czym na koncie ma wciąż 7,4 tys zł zysku.

Poziom rywalizacji pozostaje bardzo wysoki. Żeby znaleźć się w pierwszej dziesiątce, licząc od początku trwania konkursu, potrzeba przynajmniej 43 proc. zysku. Co ciekawe, obecnie w tej grupie mamy trzy kobiety, a najlepsza jest na pozycji czwartej.

Pytania do... Sobiesława Kozłowskiego, eksperta Noble Securities

W ostatnich dniach na GPW doszło do ciekawego zjawiska. Obroty akcjami Biomedu-Lublin są wyższe niż spółek z WIG20. To zasługa tylko drobnych inwestorów?

Na razie brak rekomendacji o charakterze ogólnym na Biomed i brak znaczących inwestorów instytucjonalnych w akcjonariacie oraz duża zmienność notowań spółki zdają się sugerować, iż nadal jest ona domeną inwestorów indywidualnych. Za ostatnie 12 miesięcy Biomed wykazał 3,3 mln zł zysku netto, natomiast kapitalizacja wynosi ponad 1,35 mld zł, co daje wskaźnik C/Z na poziomie 400. Widać, iż spółka jest swego rodzaju opcją z wartością głęboko ujemną. Niemniej w środowisku blisko zerowych stóp procentowych dla inwestorów indywidualnych reprezentuje kilkutysięczną stopę zwrotu w 2020 r. z gigantycznymi obrotami i, póki co, polski sen o awansie do statusu milionera.

Rekordy wyceny pobiło Dino Polska, również ulubieniec mniejszych inwestorów. Kurs zyskuje nieco wbrew rekomendacjom?

W najbliższy piątek spółka ma przekazać raport za II kwartał, więc inwestorzy będą mieli okazję do weryfikacji jej fundamentów.

W ujęciu globalnym nadal przewagę mają spółki wzrostowe, a do tej grupy zdaje się zaliczać Dino z C/Z za 2020 r. powyżej 40. Do tego osłabienie dolara sprzyja rynkom wschodzącym czy surowcom, czego beneficjentami z WIG20 aktualnie zdają się być KGHM i Dino.

Kiedy może wrócić większa aktywność na WIG20?

Zachowanie WIG20 jest w dużej mierze pochodną nastawienia do rynków wschodzących oraz kursu USD/PLN. Ostatnio widoczna jest konsolidacja na MSCI EM, co może zniechęcać do aktywności inwestorów krajowych, choć zagraniczni zarabiają na umocnieniu złotego. Koniec sierpnia i początek września może przynieść istotny wzrost aktywności inwestorów, a argumentem może być sygnalizowany debiut Allegro czy wybicie z konsolidacji. PAAN

Pytania do... Kamila Maliszewskiego, eksperta BM mBanku

Drobni inwestorzy ostatnio stali się bardzo aktywni, a coraz więcej słychać o możliwych debiutach spółek na GPW. Jesień zapowiada się ciekawie?

Ten rok zdecydowanie należy do indywidualnych inwestorów. Ich udział w obrocie na GPW wzrósł w stosunku do ubiegłego o blisko 100 proc. i przekracza już wyraźnie 20 proc. Widać to bardzo dobrze także po rynku NewConnect, gdzie obroty wzrosły w bezprecedensowy sposób, a praktycznie za całość handlu odpowiadają inwestorzy indywidualni. Patrząc na ciągły napływ nowych inwestorów, mimo wakacji można mieć nadzieję, że coraz większe zainteresowanie rynkiem kapitałowym okaże się trwalszym trendem. Także dzięki temu, że jest on wspomagany przez bardzo niskie stopy procentowe, które spowodowały spadek atrakcyjności lokat. Klienci poszukują więc możliwości ochrony wartości środków przed inflacją, akceptując nawet większe ryzyko oraz zmienność portfela. Co ciekawe, widać też, że patrzą zdecydowanie szerzej na inwestycje i częściej decydują się w inwestowanie za granicą. Zarówno w akcje największych, globalnych spółek, jak i fundusze ETF.

Wracając do drugiej części pytania, oczywiście debiuty znanych i cenionych spółek na pewno mogłyby być kolejnym impulsem do napływu inwestorów na rynek. Doniesienia prasowe wskazują, że faktycznie jesień może przynieść co najmniej jeden debiut i jeżeli faktycznie dojdzie on do skutku, to możemy spodziewać się nowej fali zainteresowanych rynkiem kapitałowym.

Spółki „covidowe" rządzą w statystykach GPW. Handel spółkami z WIG20 nieco przygasł z powodu wakacji?

Patrząc na dane na temat obrotów, widać wyraźnie, że spółki „covidowe" cieszą się zainteresowaniem. Jednak najczęściej handlowaną spółką wśród naszych klientów w ubiegłym miesiącu był nadal PKN Orlen, w czołówce znalazło się także PKO BP i CD Project, także to nie do końca tak, że wszyscy szukają tej większej zmienności, która często jest obecna w tej kategorii spółek, określonych jako „covidowe". PAAN

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.