Gospodarka - Świat

Wielka Brytania. Umowa bez gwarancji dla instytucji z City

– Wielka Brytania będzie w nadchodzących miesiącach negocjowała z Unią Europejską memorandum o współpracy w dziedzinie usług finansowych – zapowiada Rishi Sunak, brytyjski kanclerz skarbu. Jego zdaniem może udać się wynegocjować dobre porozumienie, które zapewni brytyjskim firmom finansowym dostęp do rynku unijnego, „taki jakby były wewnątrz UE".
Foto: AFP

Ogłoszona 24 grudnia umowa o handlu i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa pomiędzy Wielką Brytanią a UE reguluje tylko w sposób bardzo ogólny kwestię usług finansowych. Rząd brytyjski zapewnia, że drobne wzmianki dotyczące tego sektora pozwalają instytucjom finansowym z londyńskiego City na dostęp do rynku unijnego na tzw. zasadzie wzajemności. Na podobnych warunkach jest on udzielony firmom finansowym z USA czy z Japonii. Utrzymanie tego dostępu będzie jednak zależało jedynie od dobrej woli Komisji Europejskiej. Może ona go w każdej chwili odebrać pod dowolnym pretekstem, z kilkutygodniowym okresem wypowiedzenia.

– W kwestii usług finansowych umowa zapewne nie idzie tak daleko, jak byśmy chcieli – stwierdził premier Boris Johnson w wywiadzie dla „Sunday Telegraph".

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.