REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Hrywna stała się zaskakująco silna

Mimo globalnego spowolnienia nasz sąsiad ma podwyższane prognozy PKB.
Foto: Adobestock

Ukraińska hrywna jest w tym roku walutą, która najbardziej na świecie umocniła się wobec dolara. Od początku stycznia zyskała 15 proc. i w zeszłym tygodniu stała się najmocniejsza od stycznia 2016 r. wobec amerykańskiej waluty. Hrywna zyskała w tym roku bardziej niż złoto (13,5 proc.) i srebro (9,4 proc.). W stosunku do dolara radziła sobie lepiej niż polski złoty, który osłabł w tym czasie o 4,7 proc., czy forint węgierski, który stracił 7,6 proc. Oczywiście ukraińska waluta jest wciąż o wiele słabsza niż przed wybuchem wojny w Donbasie. O ile w piątek za 1 USD płacono 23,9 hrywien, o tyle pod koniec 2013 r. kurs wynosił mniej niż 10 hrywien.

Tegoroczne umocnienie hrywny jest tłumaczone głównie poprawą sytuacji gospodarczej na Ukrainie. Nasz sąsiad znajduje się w małej grupie krajów, którym międzynarodowe instytucje podwyższały w ostatnich miesiącach prognozy gospodarcze. O ile w 2018 r. PKB Ukrainy wzrósł o 3,3 proc., o tyle Bank Światowy podniósł swoją prognozę na ten rok z 2,7 do 3,4 proc. Spodziewa się wzrostu w 2020 r. wynoszącego 3,7 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje po 3 proc. wzrostu w tym i w przyszłym roku (ale też podniósł prognozy). Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu spodziewa się w 2020 r. nawet 4,8 proc. wzrostu gospodarczego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA