Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zdaniem gubernatora brak porozumienia spowoduje zakłócenia w handlu transgranicznym oraz zaszkodzi relacjom linii Londyn–Bruksela, które będą potrzebne do zbudowania przyszłego partnerstwa gospodarczego. Pogląd dotyczący bardziej negatywnych, długoterminowych skutków gospodarczych brexitu Bailey poparł analizą ekspertów London School of Economics. Gubernator stwierdził, że negatywne konsekwencje wynikają z długotrwałego procesu dostosowania się do nowych stosunków handlowych.
– Gospodarka potrzebuje znacznie więcej czasu na dostosowanie się do zmiany otwartości i profilu handlu – podsumował Bailey. Choć wydaje się, że umowa handlowa jest bliska realizacji, to słowa najwyżej postawionych brytyjskich polityków nie napawają optymizmem. – Pandemia stanowi znacznie większe zagrożenie dla gospodarki niż brak porozumienia z UE. Choć umowa byłaby dobra, to Wielka Brytania poradzi sobie w każdej sytuacji – stwierdził kanclerz Rishi Sunak. GSU
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.