Gospodarka - Świat

The Guardian. Brexit zaszkodzi najbardziej

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey ostrzegł, że brexit bez umowy w długim terminie wyrządzi większe szkody niż Covid-19.

Andrew Bailey

Foto: Bloomberg

Zdaniem gubernatora brak porozumienia spowoduje zakłócenia w handlu transgranicznym oraz zaszkodzi relacjom linii Londyn–Bruksela, które będą potrzebne do zbudowania przyszłego partnerstwa gospodarczego. Pogląd dotyczący bardziej negatywnych, długoterminowych skutków gospodarczych brexitu Bailey poparł analizą ekspertów London School of Economics. Gubernator stwierdził, że negatywne konsekwencje wynikają z długotrwałego procesu dostosowania się do nowych stosunków handlowych.

– Gospodarka potrzebuje znacznie więcej czasu na dostosowanie się do zmiany otwartości i profilu handlu – podsumował Bailey. Choć wydaje się, że umowa handlowa jest bliska realizacji, to słowa najwyżej postawionych brytyjskich polityków nie napawają optymizmem. – Pandemia stanowi znacznie większe zagrożenie dla gospodarki niż brak porozumienia z UE. Choć umowa byłaby dobra, to Wielka Brytania poradzi sobie w każdej sytuacji – stwierdził kanclerz Rishi Sunak. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.