Gospodarka - Świat

USA. Uderzenie podatkowe w wielkie spółki

Senatorowie demokratów przedstawili projekt wprowadzenia w USA 15 proc. minimalnego CIT dla największych korporacji.
Foto: Adobestock

Danina ta będzie nakładana na spółki, które przez trzy lata z rzędu będą wypracowywały roczne zyski wynoszące co najmniej 1 mld USD. Dotychczas wiele amerykańskich korporacji korzystało z różnych ulg i kruczków prawnych pozwalających im obniżyć dla siebie CIT nawet do zera. Nowy podatek ma wyeliminować tego typu sytuacje i wpisywać się w plany wprowadzenia globalnego podatku minimalnego uzgodnione przez 136 krajów.

– Nasz projekt powstał wokół propozycji mówiącej, że korporacje powinny płacić uczciwe podatki, a te, które uzyskują zyski, nigdy nie powinny płacić zerowych podatków – stwierdził senator Ron Wyden, przewodniczący senackiej komisji finansów, jeden z autorów projektu nowego podatku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.