Gospodarka - Świat

EBC naciska na banki

Europejski Bank Centralny naciska na banki, by przenosiły więcej personelu i aktywów z Londynu do UE – donosi „Financial Times", powołując się na swoich informatorów. Twierdzą oni, że naciski EBC są coraz mocniejsze, a niektóre banki usłyszały od unijnego regulatora, że powinny przenieść z Londynu po kilkaset etatów więcej, niż planowały.
Foto: Adobestock

Naciski EBC mają być częścią unijnych wysiłków mających na celu zmniejszenie zależności rynku finansowego UE od londyńskiego City. Regulator już od wielu miesięcy daje do zrozumienia, że będzie sprawdzał, jak bardzo poszczególne banki są zależne od swoich oddziałów w Londynie. EBC patrzy niechętnie na praktykę znaną jako trading „back-to-back", czyli model, w którym oddziały wielkich banków na terenie UE skupiają się na obsłudze lokalnych klientów, a kapitał oraz wyższa kadra kierownicza pozostają w Londynie.

– Nie akceptujemy w strefie euro instytucji-wydmuszek. Banki muszą alokować odpowiedni kapitał i płynność, a także zasoby o odpowiednio wysokiej jakości do zarządzania ryzykiem i działań wewnątrz unii bankowej – stwierdził w zeszłym miesiącu Eduard Fernandez-Bollo, członek zarządu EBC.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.