Gospodarka - Świat

USA. Inflacja nadal wysoka

Inflacja konsumencka w USA wyniosła we wrześniu 5,4 proc. r./r. (0,4 proc. m./m.), po tym jak w sierpniu sięgnęła 5,3 proc. r./r. (0,3 proc. m./m.). Średnio prognozowano, że pozostanie ona na sierpniowym poziomie.
Foto: Bloomberg

Inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca zmian cen żywności i paliw, pozostała natomiast na poziomie 4 proc. r./r., a licząc m./m. przyspieszyła z 0,1 proc. do 0,2 proc., co było jednak zgodne z prognozami.

Amerykańska inflacja jest w dużym stopniu podsycana przez wzrost cen paliw. Benzyna zdrożała o 1,2 proc. m./m. i aż o 42,1 proc. r./r. Cena oleju opałowego skoczyła o 3,9 proc. m./m. i o 42,6 proc. r./r. Ogólnie ceny paliw i energii wzrosły w USA we wrześniu o 24,8 proc. r./r., gdy ceny żywności zwiększyły się o 4,6 proc. r./r. Ceny niektórych kategorii towarów lekko spadły jednak we wrześniu. Na przykład odzież staniała o 1,1 proc. m./m., a używane samochody o 0,7 proc. m./m. Licząc jednak r./r., używane samochody zdrożały aż o 24,4 proc., a odzież tylko o 3,4 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.