REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rynek ofert w zapaści

Wartość IPO przeprowadzonych na europejskich giełdach w trzecim kwartale wyniosła 3,8 mld euro i wzrosła rok do roku o niespełna 3 proc. Na naszej giełdzie w tym okresie „prawdziwych” debiutów było… zero.
Foto: AFP

W III kwartale 2019 r.  łączna wartość IPO w Europie wyniosła 3,8 mld euro i nieznacznie wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku (o 0,1 mld euro). Odnotowano natomiast jedynie 16 debiutów wobec  33 w III kwartale 2018 r., wśród których dwa stanowiły mega oferty, odpowiadające za ponad 80 proc. wartości wszystkich IPO – wynika  z raportu firmy PwC. Największą wartość miała oferta TeamViewer, którą przeprowadzono na niemieckiej giełdzie. W ramach debiutu na Deutche Börse spółka pozyskała ponad 1,9 mld euro. Na drugim miejscu był  debiut EQT Partners  na giełdzie w Szwecji – wartość tego  IPO sięgnęła 1,2 mld euro. Na podium znalazła się również oferta  JPMorgan Global Core Real Assets, której wartość wyniosła 0,2 mld euro. Przeprowadzono ją na London Stock Exchange. Co ciekawe -  tym samym londyński rynek uplasował się na najniższym stopniu podium najbardziej aktywnych rynków w minionym kwartale, tracąc tym samym pałeczkę lidera.

Warszawa w letargu

Widać generalnie, że w Europie  lawiny debiutów nie ma, ale na tle zagranicznych rynków GPW i tak wypada bardzo słabo. W samym III kwartale  na giełdzie w Warszawie odnotowano 4 IPO, czyli dokładnie tyle, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak od lipca do września bieżącego roku żadna spółka nie zadebiutowała na rynku głównym (raport PwC nie uwzględnia przeprowadzek z NewConnect na GPW, gdyby uwzględniał to mielibyśmy w III kwartale dwa debiuty – HM Inwest oraz Ultimate Games).

Z kolei  spośród IPO przeprowadzonych na alternatywnym w minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta DB Energy  (3,3 mln zł), a za nią oferta Red Dev Studio ( 1,1 mln zł).

Czekając na poprawę

Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC podkreśla, że brak aktywności na rynku głównym nie jest niespodzianką w sytuacji, gdy cały czas mamy więcej pytań niż odpowiedzi na zasadnicze kwestie: jak istotny kapitał napłynie na rynek z PPK? Co dalej z OFE? Kiedy na rynek powrócą inwestorzy instytucjonalni? Kiedy poprawią się wyceny notowanych na GPW spółek? Zobaczymy też, jak na rynek kapitałowy wpłynie przyjęta właśnie Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego oraz co dla polskich banków oznaczać będzie wyrok TSUE.

Eksperci podkreślają, że  pewną nadzieję na poprawę sytuacji na warszawskiej giełdzie daje aktywność spółek z sektora gier, który wyrósł na jej znak firmowy. Do tej pory każdy kwartał bieżącego roku przynosił nowych emitentów z tej branży na rynku głównym lub NewConnect.

- A statystki postępowań toczących się w UKNF wskazują, że wśród ewentualnych debiutantów pojawią się producenci gier – podkreśla  dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA