REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Już 6,6 biliona dolarów w jeden dzień

Obroty na globalnym rynku walutowym wzrosły do rekordowego poziomu 6,6 biliona dolarów dziennie, wynika z raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) na który powołuje się Bloomberg.
Foto: Bloomberg

Średnie dzienne obroty w kwietniu 2019 zwiększyły się o 29 proc. z 5,1 bln dolarów w tym samym miesiącu 2016 roku. Pod względem dynamiki instrumenty pochodne na waluty zdystansowały rynek spot (transakcje natychmiastowe) i obecnie stanowią one prawie połowę obrotów na światowym rynku.

W okresie trzech lat od poprzedniego sondażu BIS inwestorzy doświadczyli zjazdu a później silnego odbicia dolara amerykańskiego, który pozostaje najważniejszą walutą świata. Blisko dziewięć na każdych dziesięć transakcji odbywa się z udziałem „zielonego".

Stany Zjednoczone jednak jako centrum operacji walutowych straciły pozycję na rzecz Londynu, który zagarnął 43 proc. aktywności, podczas gdy na USA przypada 17 proc., Udział euro w obrotach zwiększył się do 32 proc. a walut z rynków wschodzących wzrósł do 25 proc. Jen zachował trzecią pozycję, ale jego udział spadł do 17 proc.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA