Gospodarka - Świat

Nikkei 225 najwyżej od ponad 30 lat

Indeks japońskich blue chips zwyżkował we wtorek trzecią kolejną sesję by zakończyć notowania na poziomie 30670,10 pkt, najwyższym od ponad 30 lat. Najbardziej do dzisiejszego wzrostu o 0,7 proc. przyczyniły się akcje takich firm jak KDDI Corp i Fanuc Corp.
Foto: Bloomberg

W okresie minionych dwóch tygodni Japonia była najlepsza spośród wiodących rynków akcji na świecie, podkreśla Bloomberg. Inwestorzy kupowali walory tamtejszych spółek licząc na pozytywne zmiany na szczytach władzy, przyspieszenie antocovidowych szczepień, a także roszady w indeksie Nikkei 225 i włączenie do tego wskaźnika takich gigantów jak Nintendo Co., Keyence Corp. czy Murata Manufacturing Co.

Na rynek japoński wracają inwestorzy zagraniczni, a coraz więcej instytucji (m.in. JP Morgan i BNP Paribas Asset Management) na „bardziej pozytywne" zmienia swoje nastawienie do Kraju Kwitnącej Wiśni.

„Zaangażowanie globalnych inwestorów w japońskie akcje pozostaje ograniczone , co sugeruje, iż mają oni przestrzeń do zwiększenia swojej ekspozycji", napisali w raporcie stratedzy nowojorskiego banku Goldman Sachs.

Obecny rajd jest korzystny nie tylko dla największych firm. Notowania aż 74 proc. spółek z szerokiego indeksu Topix znajdują się powyżej 200-dniowych średnich , co jest najwyższym poziomem od kwietnia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.