REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Warren Buffett: kolejny kryzys nieunikniony

Zdaniem finansisty, ludzkie zachowania i zazdrość zawsze będą miały wpływ na system finansowy.

Warren Buffett

Foto: Bloomberg

Zdaniem Warrena Buffetta kolejny kryzys finansowy jest nieunikniony. Pytany przez CNBC finansista mówił w wywiadzie, że kryzys „po prostu będzie w swoim czasie". Pytany przez dziennikarza Andrew Rossa Sorkina tłumaczył, że kryzys jest nieunikniony z powodu ludzkiej natury, której elementami są zazdrość i chciwość. - Ludzie zaczynają się czymś interesować, ponieważ zaczyna to iść w górę, a nie dlatego, że to rozumieją. A w dodatku sąsiad, o którym wiedzą, że jest od nich głupszy, nagle zaczyna się bogacić, a oni nie. I wtedy ich partner czy partnerka pyta, czy nie potrafi tak samo. To jest tak bardzo zaraźliwe i tak bardzo jest nieodłączną częścią systemu – mówił Buffett w wywiadzie telewizyjnym.

Warren Buffett udzielił wywiadu telewizji CNBC w związku z dziesiątą rocznicą upadku banku inwestycyjnego Lehman Brother's, która przypada 15 września. To od upadku tej firmy datuje się szczyt ostatniego wielkiego kryzysu, który wymusił na rządach na całym świecie miliardowe wydatki na ratowanie systemów bankowych. Fundusz Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway wykorzystał kryzys i załamanie finansowe do dużych inwestycji i zyskownych w Goldman Sachs i General Electric.

Kryzys finansowy trwał od 2007 roku, a jego szczyt przypadł na lata 2008-2009. Bezpośrednią przyczyną było pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w USA. Bańka ta była napędzana tanimi kredytami, deregulacją rynków finansowych i niedbałością banków w sprawdzaniu wiarygodności kredytowej pożyczkobiorców – kredyty hipoteczne dostawali nawet ludzie bez dochodów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA