Gospodarka - Świat

UE hegemonem zielonych obligacji

W październiku Unia Europejska rozpocznie sprzedaż zielonych obligacji, które sfinansują część planu naprawczego, który ma pomóc podnieść się gospodarkom po pandemii. Jest to pierwszy krok w kierunku stania się największym emitentem ekologicznego długu na świecie.
Foto: Adobestock

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła szczegóły planu emisji zielonych obligacji. Są to instrumenty finansowe, które umożliwiają pozyskanie funduszy na realizację projektów związanych z takimi obszarami, jak ekologia czy OZE. UE ma się stać największym emitentem zielonych obligacji na świecie, wykorzystując je do sfinansowania prawie jednej trzeciej swojego planu naprawczego o wartości 800 mld euro.

– Determinacja państw członkowskich w promowaniu zrównoważonej transformacji odpowiada rosnącemu popytowi na rynku – powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu. – Trzeba jednak udowodnić, że inwestycje mają pozytywny wpływ na środowisko – stwierdził Hahn. Komisarz dodał również, że zamiar emisji do 250 mld euro zielonych obligacji do końca 2026 r. uczyni UE ich największym emitentem na świecie. Komisja zapowiedziała, że w październiku, w zależności od warunków rynkowych, wyemituje pierwszą transzę zielonych obligacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.