Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek Komisja Europejska ogłosiła szczegóły planu emisji zielonych obligacji. Są to instrumenty finansowe, które umożliwiają pozyskanie funduszy na realizację projektów związanych z takimi obszarami, jak ekologia czy OZE. UE ma się stać największym emitentem zielonych obligacji na świecie, wykorzystując je do sfinansowania prawie jednej trzeciej swojego planu naprawczego o wartości 800 mld euro.
– Determinacja państw członkowskich w promowaniu zrównoważonej transformacji odpowiada rosnącemu popytowi na rynku – powiedział Johannes Hahn, komisarz ds. budżetu. – Trzeba jednak udowodnić, że inwestycje mają pozytywny wpływ na środowisko – stwierdził Hahn. Komisarz dodał również, że zamiar emisji do 250 mld euro zielonych obligacji do końca 2026 r. uczyni UE ich największym emitentem na świecie. Komisja zapowiedziała, że w październiku, w zależności od warunków rynkowych, wyemituje pierwszą transzę zielonych obligacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.