Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W maju rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich zbliżała się do minus 0,1 proc., natomiast na ostatniej sesji wynosiła minus 0,45 proc. W ciągu lipca zmniejszyła się o 25 pb, co było jej największym miesięcznym spadkiem od wiosny 2020 r. Również w lipcu kontrakty na stopy procentowe w strefie euro straciły 20 pb, najwięcej od dwóch lat. Sugerują one obecnie, że EBC nie podniesie stóp przez pięć lat. Inwestorzy wyraźnie uznali, że ryzyko zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro (choćby w formie ograniczania programu QE) wyraźnie spadło po ostatnim posiedzeniu EBC. Bank ogłosił tam swój nowy cel inflacyjny wynoszący 2 proc., a przy tym zasygnalizował, że uważa obecne przyspieszenie inflacji za coś tymczasowego. Wcześniej część inwestorów spodziewała się, że odbicie wzrostu gospodarczego i szybsza inflacja wymuszą na EBC lekkie ograniczenie działań stymulacyjnych. Wpływ na spadek rentowności obligacji miały również obawy przed tym, że kolejna fala pandemii Covid-19 doprowadzi do wyhamowania wzrostu gospodarczego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?