Gospodarka - Świat

Obligacje znów w cenie

Pula europejskiego długu z negatywnymi rentownościami wzrosła do 7,5 bln euro, najwyższego poziomu od pół roku. Mocno przyczyniła się do tego zmiana oczekiwań inwestorów dotyczących wzrostu gospodarczego oraz polityki Europejskiego Banku Centralnego.
Foto: Adobestock

W maju rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich zbliżała się do minus 0,1 proc., natomiast na ostatniej sesji wynosiła minus 0,45 proc. W ciągu lipca zmniejszyła się o 25 pb, co było jej największym miesięcznym spadkiem od wiosny 2020 r. Również w lipcu kontrakty na stopy procentowe w strefie euro straciły 20 pb, najwięcej od dwóch lat. Sugerują one obecnie, że EBC nie podniesie stóp przez pięć lat. Inwestorzy wyraźnie uznali, że ryzyko zacieśniania polityki pieniężnej w strefie euro (choćby w formie ograniczania programu QE) wyraźnie spadło po ostatnim posiedzeniu EBC. Bank ogłosił tam swój nowy cel inflacyjny wynoszący 2 proc., a przy tym zasygnalizował, że uważa obecne przyspieszenie inflacji za coś tymczasowego. Wcześniej część inwestorów spodziewała się, że odbicie wzrostu gospodarczego i szybsza inflacja wymuszą na EBC lekkie ograniczenie działań stymulacyjnych. Wpływ na spadek rentowności obligacji miały również obawy przed tym, że kolejna fala pandemii Covid-19 doprowadzi do wyhamowania wzrostu gospodarczego.

O ile miesiąc temu średnia prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga wskazywała, że niemieckie dziesięciolatki będą miały na koniec roku rentowność minus 0,035 proc., o tyle obecnie eksperci przeciętnie oczekują, że będzie to minus 0,14 proc. Jeśli chodzi o skrajne prognozy, analitycy ABN Amro i HSBC spodziewają się, że rentowność będzie w okolicach minus 0,5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.