Gospodarka - Świat

Paszporty covidowe stają się rzeczywistością

W wielu krajach Europy wprowadzane są już rozwiązania ograniczające swobodę osób niezaszczepionych. Politycy próbują w ten sposób przełamać sceptycyzm i niechęć obywateli do przyjmowania wakcyny.

W Paryżu jednego dnia przeciwko wewnętrznym paszportom covidowym protestowało 160 tys. osób.

Foto: AFP

– Ile warta jest wasza wolność, jeśli mówicie, że nie chcecie się szczepić, a jutro zarazicie swojego ojca, matkę lub mnie? To nie jest wolność. To nieodpowiedzialność i samolubność – stwierdził francuski prezydent Emmanuel Macron, broniąc nowej ustawy o wewnętrznych paszportach covidowych. Ustawa przewiduje, że do obiektów kultury (kin, teatrów, muzeów itp.) i sportu mogących pomieścić co najmniej 50 osób będą mogły wchodzić tylko osoby posiadające certyfikat sanitarny świadczący, że są w pełni zaszczepieni, przechorowały Covid-19 lub mają negatywny wynik testu. Od sierpnia obowiązek okazywania certyfikatu będzie rozszerzony na lokale gastronomiczne i kolej, a od września certyfikaty będą obowiązywały również dzieci od 12. roku życia. Przeciwko tej ustawie w zeszły weekend odbyły się we Francji wielkie protesty społeczne, obejmujące 200 miast. Rząd się jednak nie ugiął przed gniewem ulicy, a ustawa w kilka dni zmobilizowała ponad 1 mln Francuzów do zapisania się na szczepienie. We Francji w połowie tego tygodnia w pełni zaszczepionych było 46 proc. mieszkańców – to wynik niewiele lepszy od polskiego.

Także władze w innych krajach starają się wymusić na „krnąbrnych" obywatelach zaszczepienie się przeciwko Covid-19. Po restrykcje dla niezaszczepionych sięgają też inne europejskie rządy i spotykają się z dużo mniejszym oporem niż nad Sekwaną. Czy to się nam podoba, czy nie, paszporty covidowe stopniowo stają się europejską normą.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.