Gospodarka - Świat

Niemcy. Deutsche Bank mile zaskoczył inwestorów

Deutsche Bank zaskoczył inwestorów wynikami drugiego kwartału, które okazały się lepsze, niż prognozowano. Akcje spółki, które ostatnio należały do najgorzej sprawujących się wśród europejskich banków, po opublikowaniu raportu wzrosły najbardziej od ponad roku.
Foto: Bloomberg

Frankfurcki bank wypracował w minionym kwartale zysk netto na poziomie 400 mln euro, przy zysku przed opodatkowaniem wynoszącym 700 mln euro, a więc „znacząco" powyżej szacunków. Inwestorów i analityków zaskoczyło też opublikowanie wstępnych wyników kwartalnych spółki na dziewięć dni przed oficjalnym terminem.

Przychody spółki wyniosły w drugim kwartale około 6,6 mld euro, z czego 3,5 mld przypadło na bankowość korporacyjną i inwestycyjną. Około 100 mln euro bank pozyskał ze sprzedaży aktywów. Na poprawę jego wyników wpłynęła też korekta wyceny długu wynikająca z poszerzenia spreadów kredytowych.

– Nie do końca wiadomo, co najbardziej wpłynęło na poprawę wyników banku, ale jeśli było to poszerzenie spreadów kredytowych, to prawdopodobnie nie będzie to czynnik trwały – powiedział Markus Riesselmann, analityk z Independent Research, który rekomenduje sprzedaż akcji Deutsche Banku. – Wydaje się, że w rzeczywistości przychody handlowe banku spadły, co by oznaczało, że spółka nadal ma długą drogę do poprawy – dodał.

W tym roku kurs akcji niemieckiego banku spadł o ponad 36 proc. Spółkę nękały gwałtowne zmiany kadrowe. Od kwietnia prezesem jest Christian Sewing. Postawił na redukcję zatrudnienia nawet o 10 proc. i ograniczenie działalności w USA i w Azji.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły