Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niektóre kraje przywracają już pasażerski ruch lotniczy. Na lotniskach obowiązują jednak zaostrzone procedury.
Walka z niewidzialnym wirusowym wrogiem okazała się trudniejsza, niż się spodziewano. W momencie gdy inwestorzy cieszyli się ze stopniowego odmrażania gospodarek, ich dobry nastrój zepsuły sygnały wskazujące na kolejną falę zakażeń koronawirusem. W Pekinie nagle wprowadzono kwarantannę w wielu dzielnicach, po tym jak na jednym z targów wykryto ognisko zakażeń. W szeregu amerykańskich stanów – w tym w Kalifornii, Teksasie, Arizonie i na Florydzie – odnotowano niepokojący wzrost zachorowań na Covid-19. Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku, zapowiedział, że może znów powrócić do zaostrzania restrykcji, jeśli ludzie nadal będą łamać zasady bezpieczeństwa. (Za kilka tygodni okaże się, jak na wzrost infekcji wpłynęły niedawne zamieszki rasowe). Rośnie też liczba przypadków Covid-19 w Indiach, Rosji, Brazylii czy Meksyku. Niektóre kraje poluzowały ograniczenia związane z pandemią, jeszcze zanim udało się im spłaszczyć krzywą zachorowań, nie mówiąc już o osiągnięciu ich szczytu. Czy grozi nam więc kolejna globalna fala tej zarazy, niosąca za sobą powrót restrykcji i kolejny silny cios dla PKB? Czy też może tym razem rządy przymkną oczy na chińskiego wirusa i potraktują go jak wiele innych zagrożeń, z którymi społeczeństwa nauczyły się żyć?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.