REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Jak przygotować kraj na drugą falę pandemii

Te państwa, w których przekona się populację do noszenia maseczek, mogą przetrwać kolejne uderzenie wirusa stosunkowo łagodnie. Mogą uniknąć też kosztownej kwarantanny.

Niektóre kraje przywracają już pasażerski ruch lotniczy. Na lotniskach obowiązują jednak zaostrzone procedury.

Foto: AFP

Walka z niewidzialnym wirusowym wrogiem okazała się trudniejsza, niż się spodziewano. W momencie gdy inwestorzy cieszyli się ze stopniowego odmrażania gospodarek, ich dobry nastrój zepsuły sygnały wskazujące na kolejną falę zakażeń koronawirusem. W Pekinie nagle wprowadzono kwarantannę w wielu dzielnicach, po tym jak na jednym z targów wykryto ognisko zakażeń. W szeregu amerykańskich stanów – w tym w Kalifornii, Teksasie, Arizonie i na Florydzie – odnotowano niepokojący wzrost zachorowań na Covid-19. Andrew Cuomo, gubernator Nowego Jorku, zapowiedział, że może znów powrócić do zaostrzania restrykcji, jeśli ludzie nadal będą łamać zasady bezpieczeństwa. (Za kilka tygodni okaże się, jak na wzrost infekcji wpłynęły niedawne zamieszki rasowe). Rośnie też liczba przypadków Covid-19 w Indiach, Rosji, Brazylii czy Meksyku. Niektóre kraje poluzowały ograniczenia związane z pandemią, jeszcze zanim udało się im spłaszczyć krzywą zachorowań, nie mówiąc już o osiągnięciu ich szczytu. Czy grozi nam więc kolejna globalna fala tej zarazy, niosąca za sobą powrót restrykcji i kolejny silny cios dla PKB? Czy też może tym razem rządy przymkną oczy na chińskiego wirusa i potraktują go jak wiele innych zagrożeń, z którymi społeczeństwa nauczyły się żyć?

Scenariusz do uniknięcia

– Druga fala już się zaczęła. Otwieramy gospodarkę w całym kraju, ale bardzo wielu ludzi nie stosuje się do zasad dystansowania społecznego i nie nosi maseczek – stwierdził William Schaffner, wykładowca w Szkole Medycyny Uniwersytetu Vanderbildta. Jego zdaniem wykluczony jest jednak powrót do kwarantanny, takiej jak w marcu czy w kwietniu. – Całkowite zamknięcie było taką katastrofą finansową i doprowadziło do takich skutków społecznych i kulturowych, że nie wyobrażam sobie, byśmy ponownie mieli kwarantannę – dodał Schaffner.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA