REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Zatoka Omańska. Ataki niepokoją rynek

O ile w czwartek rano za baryłkę ropy gatunku Brent płacono nieco poniżej 60 USD, o tyle po południu jej cena skoczyła do 62 USD. Cena ropy gatunku WTI wzrosła w tym czasie z 50 USD do 53 USD za baryłkę. Rynek reagował w ten sposób na atak na dwa supertankowce w Zatoce Omańskiej.
Foto: AFP

Do dwóch silnych eksplozji doszło na supertankowcach Front Altair i Kokuka Courageous. Statki te (pływające pod banderami Panamy i Wysp Marshalla) zostały poważnie uszkodzone. Tajwańska spółka paliwowa CRC, która wyczarterowała okręt Front Altair, twierdzi, że ten supertankowiec został prawdopodobnie „trafiony torpedą". Załogi tych statków zostały ewakuowane, a na pomoc im ruszyły okręty amerykańskiej V Floty. Do tego incydentu doszło w pobliżu cieśniny Ormuz, poprzez którą idzie znaczna większość eksportu ropy z państw położonych nad Zatoką Perską.

Podejrzenia kierują się w stronę Iranu. Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej groził wcześniej, że zablokuje cieśninę Ormuz, jeśli zostaną zaostrzone amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Pierwsze informacje o atakach na supertankowce w Zatoce Omańskiej podały media związane z libańską, proirańską organizacją terrorystyczną Hezbollah. Państwowe irańskie media doniosły natomiast, że Front Altair został zatopiony, i publikowały zdjęcia tego płonącego tankowca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA