Gospodarka - Świat

Rosnące straty

Globalny niedobór chipów skurczy tegoroczne przychody branży motoryzacyjnej o 110 mld dolarów – wynika z analizy firmy konsultingowej AlixPartners. Jeszcze w styczniu firma prognozowała, że przychody spadną o około 60 mld dolarów.
Foto: AFP

Zdaniem ekspertów do kryzysu przyczyniła się m.in. pandemia, która w naturalny sposób zwiększyła zapotrzebowanie na mikroprocesory. Duży wpływ miały jednak zdarzenia jednorazowe, jak m.in. pożary manufaktur w Japonii. – Kryzys w branży wywołany pandemią zaostrzyły zdarzenia jednorazowe, które w normalnych warunkach miałyby marginalny wpływ na produkcję – stwierdził Mark Wakefield, ekspert branży motoryzacyjnej w AlixPartners. – Tak poważne problemy producentów chipów w dłuższym terminie zmuszą wiele firm do poprawy jakości łańcucha dostaw tych komponentów – wyjaśnił Wakefield.

Mikroprocesory, w zależności od wyposażenia, odpowiadają w aucie za funkcjonowanie dodatkowych elementów, jak m.in. komputer oferujący nie tylko podstawowe informacje, ale i gry. Dodatkowo wykorzystywane są w systemach hamulcowych i układach kierowniczych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.