Gospodarka - Świat

Srebro korzysta na reflacji

Cena srebra wzrosła przez ostatnie 12 miesięcy o ponad 70 proc., a od dołka z marca 2020 r. zyskała 125 proc.
Foto: Adobestock

Choć w czwartek co prawda lekko spadała (do 26,9 USD za uncję), a od szczytu z października dzieli ją 7 proc., to jednak srebro wyraźnie lepiej sobie radzi niż złoto. Od dołka z marca 2020 r. złoto zdrożało tylko o 28 proc., a od szczytu z sierpnia zeszłego roku dzieli je 11 proc. W czwartek po południu złoto lekko taniało, a za 1 uncję kruszcu płacono 1815 USD.

– Popyt przemysłowy jest prawdopodobnie głównym powodem tego, że srebro zyskiwało mocniej niż złoto przez ostatni rok. Jest to związane z ogólną sytuacją na rynku metali przemysłowych, choćby tym, że cena miedzi wzrosła ponaddwukrotnie od zeszłorocznego dołka – twierdzi Ole Hansen, szef działu strategii rynków surowcowych Saxo Banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.