Gospodarka - Świat

Allianz: bitcoin warty tyle co nic

Kryptowaluta jest bezwartościowa, nawet jeśli technologia blockchain mogłaby przynieść znaczące korzyści inwestorom – uważa dział inwestycyjny największego ubezpieczyciela w Europie.
Foto: AFP

– Naszym zdaniem wartość wewnętrzna musi wynosić zero – napisał w analizie na firmowym blogu Stefan Hofrichter, szef ds. globalnej gospodarki i strategii w Allianz Global Investors. – Bitcoin nie jest na niczym oparty, w przeciwieństwie do, na przykład, obligacji państwowych, akcji lub papierowych pieniędzy. I dodatkowo nie generuje żadnego strumienia przychodu – wskazał.

Hofrichter dołącza do grona komentatorów wątpiących w zdolność bitcoina do przechowywania wartości. Badacze z University of Pittsburgh doszli do wniosku, że kryptowaluta to „zasób, który nie ma wartości według tradycyjnych miar", a ekonomista Nouriel Roubini nazwał go „największą bańką w historii ludzkości".

Foto: Bloomberg

W oczach Allianza wiodąca kryptowaluta spełnia wszystkie kryteria dla każdej bańki spekulacyjnej, spośród których wymienić można chociażby popyt niewynikający z fundamentów, myślenie „nowej ery" i rosnącą dźwignię.

Od grudniowego szczytu, wartość najbardziej popularnej krypotowaluty spadła o ponad 54 proc., a bitcoin wyceniany jest teraz na około 8740 dolarów.

Hofrichter jednak uspokaja. – Upadek Bitcoina miałby niewielki wpływ na „prawdziwy świat", ponieważ rynek tej kryptowaluty jest wciąż niewielki – stwierdził. – W rezultacie uważamy, że ryzyko dla stabilności finansowej wynikające z bitcoina jest znikome, przynajmniej na dziś – dodał.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.