REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Kto wchłonie rzekę amerykańskiego długu?

Zarówno 2018, jak i 2019 rok może przynieść ogromne emisje obligacji Departamentu Skarbu. Tymczasem zagraniczny popyt na te papiery spada.
Foto: Adobestock

Cięcia podatków, planowany wzrost wydatków budżetowych oraz zmniejszanie sumy bilansowej przez Fed doprowadzą w tym roku do silnego wzrostu potrzeb pożyczkowych amerykańskiego rządu federalnego. Analitycy Deutsche Banku szacują, że Departament Skarbu może wyemitować w tym roku nawet 1,15 bln USD długu, gdy przez cały 2017 r. wyemitował 559 mld USD. Podobne prognozy przygotowali analitycy Wells Fargo. Spodziewają się oni, że zarówno w 2018, jak i w 2019 r. Departament Skarbu wyemituje dług wart około 1 bln USD. Czy popyt na rynku okaże się jednak wystarczająco duży, by wchłonąć tak wielką górę długu?

Zagraniczny dystans

Jeśli Departament Skarbu liczy na duży popyt na amerykański dług ze strony inwestorów zagranicznych, to może się rozczarować. Udział międzynarodowych inwestorów w aukcjach amerykańskiego długu spadał bowiem przez ostatnie 10 lat. W kryzysowym 2009 r. wynosił aż 29 proc., by w 2013 r. spaść do 15 proc. i utrzymywać się na podobnym poziomie przez kilka lat. W 2017 r. wyniósł 16 proc., a eksperci Deutsche Banku prognozują, że w tym roku wyniesie 19 proc. O ile pod koniec 2008 r. w rękach inwestorów zagranicznych znajdowało się 57 proc. długu USA, o tyle na koniec trzeciego kwartału 2017 r. już tylko 45 proc. Np. udział japońskich inwestorów (obok Chińczyków będących największymi zagranicznymi wierzycielami Stanów Zjednoczonych) zmniejszył się do 7,7 proc., czyli był najniższy w tej dekadzie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA