Gospodarka - Świat

Włochy po Polsce obniżają wiek emerytalny

Włochy jako drugi kraj po Polsce obniżają wiek emerytalny. Dotychczas wynosił on 67 lat, teraz Włosi będą mogli odpocząć od pracy już w wieku 62 lat, pod warunkiem jednak, że przepracują 38 lat.
Foto: 123rf

Jak wyliczył rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd, w tym roku z nowych przepisów skorzysta 290 tys. dodatkowych emerytów, a w ciągu dwóch następnych lat – kolejnych 680 tysięcy osób. Nowy sposób liczenia wieku (nazywany metodą 100, ponieważ 62 i 38 sumują się do 100) został eksperymentalnie wprowadzony na trzy lata, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że taki ruch spowoduje obniżenie potencjału wzrostu Włoch i dodatkowo zwiększy już wysokie wydatki na emerytury.

Już teraz Włochy przeznaczają na emerytury – jak wynika z danych Eurostatu – ok. 13,5 proc. PKB. To jeden z najwyższych poziomów – po Grecji i Finlandii – wśród krajów Unii Europejskiej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.